MENU

Online vzdelávanie


 
Dnes je internet veľmi silné masmédium. Cez internet môžete komunikovať, nakupovať či dokonca podnikať.

V súčastnosti sa v súvislosti s internetom dostáva do popredia ešte jedna možnosť: vzdelávanie na internete alebo tzv. online vzdelávanie.
V priebehu pár sekúnd dokážeš nájsť dokonca niekoľko edukačných programov, ktoré ti pomôžu zlepšiť sa v tvojej profesii alebo dokonca naučiť sa základy cudzieho jazyka.

Ale čo to presne znamená a akú hodnotu ma online vzdelávanie?

Dokážeme sa na internete naučiť toľko, čo na klasickej výučbe?

 

Je online vzdelávanie skutočne jednoduchšou a praktickejšou formou vzdelávania?

Online vzdelávanie ponúka skutočne širokú paletu rôznych online kurzov. Mali by ste len vedieť čo sa chcete konkrétne učiť, spustiť vyhľadávač a môžeme ísť na vec.

Najčastejšie sa počas online vzdelávania stretnete s programami, ktoré Vás môžu konkrétne naučiť určitú voľnočasovú aktivitu.

Čo sa týka týchto programov bývajú robené formou cvičení. Vhodným príkladom môže byť nejaká pohybová aktivita, či tanec alebo šport.

Toto má však jednu veľkú nevýhodunikto Vás nemôže skontrolovať či praktikujete danú aktivitu správne.
Ďalším príkladom programu, ktoré ponúka online vzdelávanie je program ktorý Vás naučí pracovať s rozličnými počítačovými programami.

Jedinou nevýhodou býva, že online vzdelávanie má tieto programy hlavne v angličtine, avšak pokiaľ viete po anglicky dobre, nemal by byť problém naučiť sa aj celkom slušne s počítačom pracovať. Navyše ak ste šikovní vo vyhliadavači – možete bez problémov nájsť tieto programy aj v slovenčine resp. v češtine.

Čiže z pohodlia domova sa pokojne naučíte aspoň základy počítačových programov, ktoré mimochodom často vyžadujú zamestnávatelia.
Treba však sledovať podmienky používania programu, pretože nie každý Vás naučí niečo zadarmo.

 

Cudzí jazyk a online vzdelávanie

Medzi najčastejšie vyhľadávané kurzy patria samozrejme kurzy cudzieho jazyka.

Veď zamyslime sa.

Kto by sa nechcel naučiť cudzí jazyk a ešte k tomu z pohodlia domova?

Ceny sa pohybujú rôzne, ale každý kurz má odlišný systém výučby. Samouk mnohokrát má v kurze možnosť vypočuť si správnu výslovnosť a aj iné výhody, ktoré so sebou nesie online vzdelávanie. Keď to porovnáme so samoukom, ktorý sa učí z knižky- je to veľmi veľký rozdiel. A už výslovnosť je veľké plus.

Niekedy stačí len pár minút denne a môžete sa naučiť základy jazyka. Alebo si môžete jazyk natrénovať ak ste ho dlho nepoužívali. Len toľko málo stačí, aby ste si postavili dokonca kariéru.

Ako vidíte online vzdelávanie nesie so sebou mnoho výhod. Samozrejme existujú aj kurzy ako niečo vyrábať, plánovať a podobne. Veľmi často sú zverejňované vo forme videí alebo klipov sprevádzaných slovnou inštruktážou.

Kvôli rozmanitosti internetových serverov často nájdete hlavne cudzojazyčné videá. To neznamená ale že v našom jazyku neexistujú.

Pri troche šťastia takmer vždy natrafíte na to čo hladáte. Ako každý systém výučby, aj online vzdelávanie má svoje výhody a nevýhody.

 

Hlavnou výhodou je ,že môžete nájsť naozaj kvantum kurzov a vzdelávacích programov

Vyhľadáte, preštudujete si podmienky a môžete hneď aj začať. Taktiež ak nájdete bezplatný program, ušetríte peniaze. Len musíte venovať trocha času vyhľadávaniu.

Online vzdelávanie nesie so sebou ďalšiu veľkú výhodu a tou je časová flexibilita. Tým mám na mysli, že si dokážete prispôsobiť čas na učenie podľa seba a pôjdete sa učiť kedy sa Vám bude chcieť.

Určite z časového hľadiska je podstatný aj fakt, že nemusíte dochádzať napr. do jazykovej školy.
Nemusíte si teda prispôsobovať harmonogram vyučovacej hodine. A ani nemusíte riešiť dopravu, aby ste sa dostali na hodinu do vzdialenej školy načas.

 

Čo sa týka nevýhod, spomenul by som napríklad chýbajúceho učiteľa

Táto nevýhoda má svoje dva mínusy:

  • chýbajúca kontrola
  •  možnosť straty motivácie, prípadne chuti do učenia.

 

Chýbajúca kontrola

– je typická pre online vzdelávanie- nikto nad Vami nestojí a nedáva pozor či to správne robíte. Ako príklad by som uviedol správnu výslovnosť.

Online vzdelávanie má aj kurzy, ktoré majú zvukové záznamy v obsahu, ale nikdy neviete s istotou, že to viete podať správne.

 

Motivácia a chuť do učenia

Veľmi dôležitý aspekt vzdelávania- toto závisí len na Vás ako si to stanovíte. Priznajme si, že každý z nás potrebuje motiváciu, aby sme úspešne naplnili naše ciele.

Ako je v športe tréner – tak je vo vzdelávaní učiteľ, faktorom ktorý je dôležitý. Správny učiteľ Vás dokáže skutočne namotivovať a tým pádom naplniť aj ciele.

Online vzdelávanie je forma vyučovania, kde sa stávate samoukom. Preto sa uistite že máte určité množstvo motivácie a pevne stanovené ciele predtým, než začnete.

Na toto ste sami.

young_man_using_laptop2

 

Poslednou nevýhodou je spoľahlivosť týchto programov

Bohužiaľ ani online vzdelávanie nie je dokonalé a ak budete nepozorní, môže sa stať že natrafíte na podvodníka. Nehovorím, že je jeden – je ich veľmi veľa a chcú z Vás len ťahať peniaze.

Nenechajte sa však oklamať a zachovajte obozretnosť a rozvahu.

Nestalo sa prvý a ani posledný krát, že po zaplatení za online kurz sa Vám nedostalo žiadnej odpovedi.
Preto si treba vopred preštudovať podmienky výučby a až potom sa tešiť z možností, ktoré online vzdelávanie má.

 Získaj týchto 11 trikov, ktoré mne pomohli
učiť sa rýchlejšie
sústrediť sa na učenie
a plynulo rozprávať v cudzích jazykoch

Stiahni si e-knihu Poraz školu! a začni zlepšovať svoje učenie ešte dnes!

Hneď ako napravo vložíš tvoje meno
a e-mail, bude e-kniha Poraz školu! zaslaná na tvoju adresu.

Pridaj sa k vyše 20 000 luďom, ktorí sa už dnes učia rýchlejšie.

 

sipka

Príbuzné články:

Ebooky:Návrat na homepage Ako sa učiť