MENU

Paretovo pravidlo


Paretovo pravidlo tvrdí, že

 • 20% správne vybraných činností prinesie 80% výsledkov.
 • Menšina správne vybraných činností prinesie väčšinu výsledkov.
 • Menšina ľudí vlastní väčšinu bohatstva.

xparetovo-pravidlo-krivka

Sedliackym rozumom povedané:

Paretovo pravidlo tvrdí, že veci sa dajú robiť veľmi efektívne s vynaložením veľmi malého úsilia. Sen všetkých ľudí? Možno.

Nie je dôležité, že či to je 80/20, 70/30, alebo 90/10, ale to, že svet je nevyvážený. A to predvídateľne.

Svet je nespravodlivý a nevyvážený. Pre nás je zaujímavé to, že vieme určiť, čo sa oplatí robiť a čo nie.

xparetovo-pravidlo-graf

Ako sa na to prišlo?

wilfredo-paretoParetov princíp objavil a určil Wilfredo Pareto. Žil zhruba v období Marxa a zatiaľ čo ten hlásal nezmysly ako „všetci sme si rovní,“ tak Pareto skúmal rozloženie peňazí medzi obyvateľmi Talianska.

Prišiel na to, že 20% ľudí vlastnilo zhruba 80% bohatstva. Dnes je to rovnako. Niektorí ľudia majú viac peňazí a moci, niektorí menej. Áno, je to nespravodlivé. Ale je to tak.

Každý sme iný, každý máme iné schopnosti, iné kvality. A paretovo pravidlo toto dáva dohromady v jednoduchom tvrdení. Niektorí ľudia sú skrátka šikovnejší ako iní.

Kebyže sme všetci rovnakí, bola by tu nuda.

 

Príklady paretovho pravidla v praxi

 • Peniaze v spoločnosti. Menšina ľudí vlastní väčšinu bohatstva. To isté platí aj o moci.
 • Rýchlejšie učenie. Za menšinu času sa vieš naučiť väčšinu vecí.
 • Štátne školstvo. Toto je ten negatívny príklad, oni paretovo pravidlo nepoznajú. Učí sa tých 80% vecí, ktoré ale prinesú len menšinu úžitku.
 • Tvoje myšlienky. Ako tu platí paretovo pravidlo? Väčšinu dňa myslíš na rovnaké veci. Nad jadrovou fyzikou sa veľmi nezamýšľaš.
 • Komunikácia. Denne využívame asi 700 slov. Celú slovnú zásobu 30-50 000 slov vôbec nevyužiješ.
 • Cudzie jazyky. Na plynulé rozprávanie v mnohých oblastiach ti pohodlne stačí vedieť niekoľko stoviek slov. Nemusíš si donekonečna rozširovať svoju slovnú zásobu. Treba sa sústrediť na rozvoj rozprávania.
 • Firmy a zamestnanci. Niekoľko zamestnancov ťahá firmu, ostatní sa viac-menej priživujú. A potom, keďže paretovo pravidlo nepoznajú, sa čudujú. Že prečo tých 20% ľudí zarába viac peňazí.
 • Firmy a zákazníci. Väčšinu zisku prinesú v dlhodobom horizonte stáli zákazníci.

Ďalší príklad na paretovo pravidlo. V praxi obchodných zástupcov.

 

Neber to doslova.

Nie.

Paretovo pravidlo netreba brať doslova.

Vo firme môže byť 20% zamestnancov, ktorí vytvoria 10% zisku. A takisto môžu vytvoriť 90, 99, alebo 100% zisku. To isté platí aj pri slovíčkach, pri cudzích jazykoch.

Pri paretovom pravidle treba mať na pamäti to, že svet je nevyvážený. Že niektoré veci sú dôležitejšie ako iné veci. Niektorí ľudia sú dôležitejší, ako iní ľudia.

paretov-princip-graf

 

 

 

 

 

 

 

Je potrebné si vybrať

 • veci, ktoré majú význam.
 • informácie, ktoré majú význam a hodnotu.
 • činnosti, ktoré sú na niečo vhodné.
 • ľudí, s ktorými sa oplatí stýkať sa.

 

Prečo sa paretovo pravidlo mýli?

Druhý problém s paretovým pravidlom je brať ho doslova a aplikovať ho na všetko vo svojom živote.

Vyjadruje to tento obrázok:

xparetovo-pravidlo-vysledky

To červené v strede je pasca na väčšinu ľudí.

Ktorí síce neprestanú vyvíjať úsilie pri 20%, ale nikdy nič nerobia naplno.

Ale človek by mal mať aspoň jednu oblasť, ktorej sa venuje na 100%. Nielen na 99,9, nie na 20, nie na 80%. Ale naplno. Nemôžeš byť v ničom odborník, ak sa tomu budeš venovať len na 20%.

Kľúčom je robiť naplno tie dôležité veci.

Vedieť si vybrať, čo je dôležité.

Druhý dôvod, prečo robiť aspoň jednu vec naplno je neuveriteľný fantastický pocit zadosťučinenia, keď to dokončíš.

Keď som robil prvú knihu, mal som ju napísanú behom 3 týždňov. Doslova som nahádzal všetok obsah na jedno miesto. Lenže potom ma čakali útrapy, opravovanie, korektúra, korektúra, osádzanie, korektúra a úprava na tlač a na spravenie e-booku.

Lenže keď som to dokončil, tak ten pocit bol na nezaplatenie. Kniha by nikdy nebola kompletná, keby som sa uspokojil len s prvým draftom.

Aspoň jednu vec v živote by si mal robiť naplno. Na 100% s úplným odhodlaním. A vykašlať sa na paretovo pravidlo. Aspoň zostať verný priateľke. To sa nedá na 99%.

xparetovo-pravidlo-20-80

Ono, paretovo pravidlo sa až tak nemýli. Znovu je to o tom, nebrať ho doslova.

Pri učení sa jazykov je dôležité sústrediť sa na naučenie sa fráz a zdokonaľovanie rozprávania (20% času) miesto biflingu slovíčok a gramatiky (80%).

Ak ti stačí vedieť plynule rozprávať, tak zdokonaľuj rozprávanie naplno. Ak chceš vedieť celý jazyk, tak sa môžeš učiť aj gramatiku. Ale CELÝ jazyk sa aj tak nikdy nenaučíš.

Riešením pre dosiahnutie fantastických výsledkov vo väčšine oblastí, ak sa chceš držať paretovho pravidla a chceš robiť len tých 20% činností, je najať si otrokov, ktorí tú prácu spravia za teba. Podľa pravidla:

Nikdy nerob to, čo za teba môže urobiť niekto iný.

 

Nepáči sa ti paretovo pravidlo?

A že svet je nespravodlivý?

Paretovo pravidlo platí a bude platiť univerzálne. Bez ohľadu na to, že čo tvrdili Marx a Lenin.

Mimochodom Leninov výrok učiť sa, učiť sa, učiť sa, je úplne mylný. Najdlhšie sa učili vysokoškolskí profesori. A čo z toho majú?

??

Čo myslíš?

.

Dôležité je učiť sa tie správne veci.

A potom ich v praxi využiť.

A na zvyšok sa vykašlať.

To je dôležité a nie memorovanie poučiek a google-faktov.

 

Paretovo pravidlo a škola / práca

Ak nie si sám sebe pánom, tak ťa môžu nútiť, aby si robil tú menšinu neefektívnych činností. Kedysi sa na to využívali otroci. Dnes sa na takú prácu využívajú nízko platení robotníci (novodobí otroci). V tom lepšom prípade programy a stroje. A hlavne študenti.

V škole paretovo pravidlo ani nevideli. Skús sa spýtať nejakého učiteľa, že čo to je paretov princíp, pravidlo 80/20, alebo pravidlo 20/80. Skoro nikto ti nebude vedieť odpovedať.

xparetovo-pravidlo-80-20Školstvo je totiž postavené na zbytočnom memorizovaní hlúpych poučiek. Ide o to, donútiť deti chodiť do školy, aby mali kde tráviť čas a nejako ich zabaviť do tých 15-16 narodenín.

Aby nebrali drogy, aby nefetovali a nestrávili celé detstvo pri počítači. Aby nerobili problémy. A aby naša vláda mala pokoj od mládeži, ktorá sa vždy snažila zmeniť svet. V skratke povedané.

Ak dúfaš v to, že by sa nejako dalo paretovo pravidlo vniesť do školstva, tak to môžeš skúsiť. Držím palce. Pravdepodobnosť úspechu = cca 0%.

Ak ale chceš svoju prácu robiť efektívnejšie, ak chceš pravidlo 20/80 vniesť do svojej práce, tak to je už o niečom úplne inom. Ak si vieš v práci pomôcť (nájdeš si programy, ktoré prácu spravia za teba / vymyslíš spôsob, ako to robiť jednoduchšie), tak získaš nielen veľa voľného času, ale aj viac peňazí.

 

Čo teraz?

Tri možnosti.

 1. Nariekať, snažiť sa paretovo pravidlo zmeniť a failnúť. Neuspieť.
 2. Prispôsobiť sa. Robiť menšinu dôležitých činností, ktoré ale prinesú väčšinu zisku. Nájsť a stiahnuť programy, ktoré pomôžu v rôznych činnostiach. Robiť menšinu činností naplno.
 3. Nájsť otrokov a nechať ich makať.

Reálne:

Nájdi tie činnosti, informačné zdroje, veci, ktoré sú pre teba dôležité. Ktoré ti prinášajú žiadané výsledky. A na zvyšok sa s čistým svedomím vykašli. Radšej choď hľadať ďalšiu menšinu činností, ktoré ti ale prinesú väčšinu výsledkov. A potom znovu. O tomto je paretovo pravidlo.

Ak máš 100% času a ty 5x nájdeš správny postup, tak dostaneš 400% výsledkov.

A to je už neobvyklý výsledok.

 

Paretovo pravidlo v praxi. Neobvyklé výsledky.

Máš pred sebou 5 rokov života. Teda máš viac, ale teraz zoberme týchto 5. Chcel by si vedieť nejaké cudzie jazyky. A máš dve možnosti.

 • Naučíš sa jeden jazyk cudzí jazyk tak, že o ňom budeš vedieť úplne všetko. Budeš vedieť všetky gramatické poučky. Budeš sa to učiť v škole, v jazykovke a podobne. Ale iné jazyky vedieť nebudeš.
 • Naučíš sa plynule a spisovne rozprávať v piatich jazykoch. Nebudeš vedieť zbytočné gramatické poučky a asi ti nedovolia ten jazyk učiť na štátnych školách. Ale budeš sa vedieť plynule dohovoriť s cudzincami.
  A bude to predsa 5 cudzích jazykov. Nehovoriac o tom, že ďalšie jazyky sa ti budú učiť ešte rýchlejšie…

O tom, ako paretovo pravidlo využiť v rýchlejšom učení, je moja kniha Poraz školu! Stiahni si ju zadarmo. Sú v nej praktické techniky na rýchle učenie sa jazykov, lepšiu pamäť, prehľad v informáciách a rýchlejšie čítanie.

 


Získaj týchto 11 trikov, ktoré mne pomohli
učiť sa rýchlejšie
sústrediť sa na učenie
a plynulo rozprávať v cudzích jazykoch

Stiahni si e-knihu Poraz školu! a začni zlepšovať svoje učenie ešte dnes!

Hneď ako napravo vložíš tvoje meno
a e-mail, bude e-kniha Poraz školu! zaslaná na tvoju adresu.

Pridaj sa k vyše 5000 luďom, ktorí sa už dnes učia rýchlejšie.

 

sipka

Príbuzné články:

 

Ebooky:Návrat na homepage Ako sa učiť