MENU

Ako nájsť najlepšie zdroje na bakalársku prácu


Ak už máme zvolenú tému, ciele a metodiku bakalárskej práce, prišiel čas na jej zdroje. Bakalárske práce by mali byť zväčša teoretické, založené na správnom rešeršovaní a využívaní odborných literárnych zdrojov.

Nemôže sa od nich požadovať, aby napríklad prinášali novú teóriu alebo prístup, čomu sa prispôsobuje téma práce a využité zdroje. Tie sú v tomto prípade odborné, ale primerane všeobecné, v rámci určitého problému (neskúmajú tému úplne do hĺbky).

Odborné zdroje sú v dnešnej dobe študentom k dispozícii buď v papierovej alebo elektronickej podobe. Osobne ti odporúčam používať hlavne tie elektronické a o chvíľu ti aj poviem prečo.

Zdroje použité na bakalársku prácu by nemali byť príliš staré, zväčša nie staršie než približne desať rokov. Toto pravidlo však neplatí vždy. Vezmime si napríklad takú psychológiu – jej základné poznatky sú často staršie ako 50 rokov. Pokiaľ aj hľadáš „modernejšie“ poznatky, čakajú ťa 20-30 rokov staré publikácie.

Nie že by sa v tejto oblasti už nepublikovalo, no väčšinu zákonitostí psychiky sa ľuďom podarilo odhaliť už dávno. Ak však napriek tomu nechceš mať väčšinu zdrojov starších ako 10 rokov, odporúčam ti hľadať novšie vydania tých istých kníh, z ktorých čerpáš.

Pri bakalárske práci ide len o 15-30 zdrojov, takže sa nemáš čoho báť. Počet sa samozrejme líši vzhľadom na požiadavky vysokej školy.

xbakalarska-praca-3

Kde hľadať zdroje k bakalárskej práci?

Prvou možnosťou je už spomínaný rešerš. Zájdeš do školskej knižnice, poprosíš tetu o rešerš, zadáš kľúčové slová a cca za týždeň máš výpis všetkých titulov, ktoré sa ti môžu k písaniu hodiť. A to všetko len za pár eurový poplatok.

Druhá možnosť je tvoj školiteľ. Ak sa v danej téme naozaj vyzná, bude ti vedieť výborne poradiť, z akých publikácii môžeš čerpať informácie. Pri troche šťastia ti niektoré dokonca pošle na email, prípadne uloží na USB kľúč.

Treťou možnosťou sú licencované databázy. Väčšina vysokých škôl na Slovensku ich má predplatené. Ak chceš svoju prácu obohatiť o zahraničné výskumné články, licencované databázy sú to správne miesto kde ich hľadať. Pre viac informácii ti uvádzam zopár mien: SpringerLink, ProQuest, Web of knowledge, Wiley Interscience, Knovel.

Štvrtou možnosťou je starý dobrý Google. Odporúčam ti vyhnúť sa článkom na kadejakých stránkach. Z wikipédie čerpaj len vtedy, ak je na spodku článku uvedený reálny zdroj (a samozrejme uveď ten, nie wikipédiu) – aj tu by som si to však najprv overil. Prečo? Dnes si webovú stránku môže založiť hocikto a preto je veľmi ťažko overiteľné, odkiaľ uverejnené informácie naozaj pochádzajú. Výnimku tvoria oficiálne stránky zamerané na danú problematiku.

Google ti odporúčam použiť skôr na vyhľadávanie elektronických verzii kníh, z ktorých chceš čerpať. Dokonca aj keď máš k dispozícii knihu, odporúčam ti nájsť jej elektronickú verziu. Prečo?
Ušetríš kopec času hľadaním informácii. Elektronické knihy sú totiž najčastejšie vo formáte PDF. Ak máš program Adobe Acrobat reader, stlačením CTRL + F si môžeš ľahko nájsť hľadané výrazy. Skús sa zamyslieť, ako dlho by ti trvalo prejsť 20 kníh otáčaním strán. Nehovoriac o tom, že ak s nimi pracuješ je ľahšie otvárať 20 rôznych PDF súborov ako mať po ruke 20 kníh.

Okrem toho, že rýchlo nájdeš požadované informácie, si ich vieš z elektronickej knihy prekopírovať, čím opäť ušetríš čas, pretože manuálne prepisovanie trvá oveľa dlhšie. Ono sa to možno teraz nezdá ako veľa práce, no ak budeš mať v práci 30-40 citácii či parafráz, ušetrí ti to ohromné množstvo času.

Aby som to celé zhrnul – Ak chceš získať najlepšie možné zdroje pre svoju bakalársku prácu, odporúčam ti skombinovať všetky štyri spomínané možnosti. Pre lepšiu orientáciu v zdrojoch používaj PDF a vždy si preveruj informácie z internetu.

Článok vznikol v spolupráci s www.diplomovky-bakalarky.eu

Ak sa ti článok páčil, nezabudni Likenut a zdielat tento článok s niekým, komu pomôže