MENU

Strašné, obludné klamstvo o vzdelávaní


 

Vo verejnom vzdelávaní panuje myšlienka, že isté veci by mali všetci vedieť už v škôlke. Neskôr sa majú iné veci naučiť na prvom stupni, ďalšie na druhom…

Až nakoniec zmaturuješ a vieš všetko „ČO máš vedieť“.

Úprimne, ako to zatiaľ funguje u teba?

Čo skutočne dokáže stredoškolák v deň, keď dostáva svoje maturitné vysvedčenie?

No, väčšinou dokáže akurát tak zohnať si prácu za 2,50€ na hodinu v LIDLi, alebo Tescu.


xkam-na-skolu-sen
 

Vau. Tomu sa vraví úspech po 13 rokoch štúdia. To človeka skutočne inšpiruje k tomu, o čom riaditeľ celý čas brblal na stužkovej – k snahe byť študentom po celý zvyšok života.

Ani sa nečudujem, že väčšina ľudí potom strávi ďalších 40 rokov svojej fádnej existencie sledovaním Paneláka, alebo nekonečných repríz MASHu.

OK, tu je problém s touto teóriou.

Teóriou „toto sú veci, ktoré by mali všetci vedieť.“

Premieňa žijúce, dýchajúce ľudské bytosti v prázdne, bezduché kusy mäsa, v ktorých svete je najväčšou métou mať v teste o pár bodov viac ako ostatní v triede. V ktorých svete všetci vedia to isté a bojujú so stovkami ďalšími o rovnaké hlúpe zamestnanie.

Ak sa ti chce po tejto predstave vybehnúť z izby a kričať z plných pľúc, dobre. Je to znamenie, že z tvojej duše ešte neboli vysaté všetky zvyšky sebarešpektu, ktoré tam niekedy boli.
Hnevom proti systému.
Keď si videl Morphea, ako ponúkal Neovi červenú a modrú pilulku, a Neo si vybral červenú, hovoril si si, urobil dobre, ver tomu, že urobil dobre. Viem to, lebo sám som si ju vzal a áno, králičia nora je hlboká…


RedBluePill_Jan 2009

Predstav si, že uložíš svoje deti do tmavých inkubátorov, kde by z nich bola vytlčená všetka zvedavosť a ambície kvôli energií potrebnej na fungovanie nejakého chladného, neživého stroja. Život na druhej strane delenia na 80/20. Tak to proste je, ako spieva Bruce Hornsby.

Väčšina ľudí, po 13 až 17 rokoch strávených v tomto vzdelávacom drviči je skalopevne presvedčených, že 5% z triedy je nadradených nad ostatných, a že zvyšok je automaticky odsúdený k živoreniu.

Ja to tak nevidím. Je to klamstvo.

Takto je to naozaj:

Ak dáš HOCIJAKÝ test HOCIJAKEJ skupine ľudí, ukáže sa pravidlo 80/20. Nezáleží, či pôjde o históriu, matematiku, Pokémonov, futbal, skákanie cez gumu, alebo angličáky, 20% ľudí bude mať 80% schopností.

Dievča, ktoré bude prvé v matike, bude sotva prvé aj v skákaní cez gumu a víťaz vo futbale určite nebude prvým v Pokémonoch.

Keď si ľudia začnú byť vedomí svojej jedinečnosti, zistia, že takmer všetci v niečom vynikajú.

Takže to najdôležitejšie, čo dieťa môže vedieť je, že: Má potenciál byť v niečom géniom. Musí veriť, že má v sebe čosi osobité.

V toto verím ja:

Na svete je 7 miliárd ľudí a každý z nich je diamant v istej fáze brúsenia. Život ťa buď vybrúsi, alebo nie. Rozdiel je v tom, akú veľkú nádej máš, ako veľmi veríš v to, že v sebe nosíš niečo špeciálne, čo čaká nato, aby sa dostalo von. Mnohí sa vzdajú. Nevediac, že od vrcholu ich delilo možno len 10 minút.

A diamond on a white background. Clipping path included. 3D render with HDRI lighting and raytraced textures.

Tvojou úlohou, nemusíš ju prijať, je objaviť svoju jedinečnosť.

Minule som dostal mail od chlapíka, ktorý práve čítal na nete blog, v ktorom sa písalo, aká priemerná je väčšina podnikov a zamestnancov.

Hovoril: „Nachádzam sa v spodných 60% v mojom odvetví, a ak mám byť úprimný, myslím, že zvyšných 40% pracuje lepšie ako ja a poskytujú lepšie služby. Ale prečo by som mal byť lepší? Stačí predsa, keď budem šíriť dookola viac priemernosti.“

Ďalej hovoril o tom, ako si nemyslí, že by v niečom vynikal.

Smutné.

Liekom na priemernosť je inšpirácia.

Ak tie obchody nedokáže robiť perfektne, určite sú tu NEJAKÉ, ktoré dokáže. Áno, mal by nájsť niečo, čo VIE robiť dobre. Vždy je niečo také. Kto ho naučil, že nemá na výber, že musí ostať v spodných 60%? Ja určite nie.

Posledná vec:

Je tu skupina snobov, „elita“, ktorí by boli radi, keby sme uverili, že svet je preľudnený. Že nie je dosť vody, dosť jedla, vzduchu, zeme. Len zbytoční homo sapiens, zaberajúci priveľa priestoru v biosfére.

Overpopulation

Pritom nevidím ani jedného z nich pomôcť svojím dobrovoľným odchodom.

Celá mediálna mašinéria nám núka stále len zlé správy, nič pozitívne a napĺňam nám hlavy problémami, ktoré s nemajú s našimi životmi absolútne nič spoločné.

Robia to, lebo radi ľuďmi manipulujú. A bojazliví, roboti bez nádeje sú nato oveľa lepší, ako cieľavedomé bytosti, ktoré vedia, čo chcú, kam smerujú.

Ja verím v toto:

Vždy je dosť vody, vždy je dosť jedla, dosť vzduchu a zeme. Skutočným zdrojom je totižto vynachádzavosť a tá je v ľuďoch. Uvažovali ste niekedy nad tým… že svet je „preľudnený“, pretože na ňom nie je dosť ľudí?

Dosť géniov. Dosť tých, čo majú riešenia. Dosť vynálezcov. Dosť uhlíkov vybrúsených na diamanty.

MOJA PREDPOVEĎ:

V čase, keď bude na zemi 10 miliárd ľudí, narodí sa hŕstka géniov, ktorí vymyslia, ako nakŕmiť 12 miliárd. Bude dosť pre ďalšie 2 miliardy.

Čas spraviť pár géniov. Mami? Oci? Prečo si nachvíľku nedáte pauzu od počítačov? Možno malú prestávku od rutiny užijete.

OK, to je jedno, si tu ty a tvoje vzdelanie.

A rozmýšľaš, aký je TEN vzorec? Aké je TO tajomstvo?

Žiadne.

Žiadne TO tajomstvo, žiaden TEN vzorec.

 

Je tu jedine TVOJ vzorec, TVOJE tajomstvo. TVOJE jedinečné predpoklady učiť sa. Je to tvoj jedinečný súbor vlastností, vášní a spôsobov ako prispieť našej rastúcej planéte plnej nedostatočne využitých géniov.

Zdroj: www.perrymarshall.com


Získaj týchto 11 trikov, ktoré mne pomohli
učiť sa rýchlejšie
sústrediť sa na učenie
a plynulo rozprávať v cudzích jazykoch

Stiahni si e-knihu Poraz školu! a začni zlepšovať svoje učenie ešte dnes!

Hneď ako napravo vložíš tvoje meno
a e-mail, bude e-kniha Poraz školu! zaslaná na tvoju adresu.

Pridaj sa k vyše 5000 luďom, ktorí sa už dnes učia rýchlejšie.

 

xsipka-right

 

Príbuzné články:

 

Ebooky:

poraz skolu stroj na jazyky

poraz-skolu2Návrat na homepage Ako sa učiť