MENU

Majster sveta v pamäti a technika, ktorú používa


Preklad videa do slovenčiny:

MODERÁTOR:

Jedna vec je plniť svoj mozog faktami, druhá však udržať ich tam.Takže ako nato? Pamätať si niečo je ako keď postaviame rad domina. Keď nejakú informáciu odovzdáme pamäti, vytvoríme k nej zároveň aj cestu.Cestu prepojených mozgových buniek vedúcich presne na miesto, kde je uložená.  A nato, aby sme sa k týmto informáciám dostali musíme sa vydať po tejto ceste späť nim.

Znie to ľahko. A pre niektorých ľudí to ľahké naozaj je.

Toto je Andi Bell, v roku 2002 sa stal Majstrom sveta v memorovaní.

Aký dobrý je?

Dnes sme sa rozhodli otestovať ho. Bude sa snažiť zopakovať pozíciu každej jednej karty v plných desiatich balíčkoch – to je  520 nami náhodne premiešaných kariet – a bude mať len 20 minút nato, aby si ich všetky prezrel.

Andi si vytvoril špeciálnu techniku, ktorá mu umožňuje zapamätať si doslova tisíce javov v presnom poradí.  20 minút ubehlo. Zapamätal si Andi pozície kariet, ktoré náhodne poukladali naši rozhodcovia?

ROZHODKYŇA: Prvý balíček, úplne prvá karta.

ANDI: Prvá karta bola piková šestka.

ROZHODKYŇA:  Ten istý balíček, karta 23.

ANDI: Dvadsiata tretia bola… srdcová kráľovná.

ROZHODKYŇA:  Druhý balíček, karta 27.

ANDI: Kárová desiatka.

MODERÁTOR:

Bez ohľadu nato, koľko pozícii kariet sme si vyžiadali (ANDI: Kárový kráľ), Andi si ich pamätal perfektne. (ANDI: To bolo srdcové eso), bol schopný zopakovať všetkých 520 kariet. (ANDI: Krížový dolník)

Každú jednu správne a v presnom poradí. (ANDI: Piková kráľovná)

Takže, aké je jeho tajomstvo? Predtým ako si vôbec sadne s balíčkom kariet, Andi použije svoju memorovaciu techniku.

Ide na prechádzku po Londýne a navštívi niekoľko pamiatok v špecifickom poradí. Číslom jeden môže byť napríklad budova Parlamentu a číslom dva Westminsterský most. Prejde túto trasu niekoľkokrát, až kým sa mu nevryje do pamäte. Ale to je len prvý krok. Druhým je jeho predstavivosť v praxi.

ANDI: Keď sa snažím zapamätať si balíček kariet, každú jednu si zamením na obrázok niečoho, farby, zvieraťa či objektu, pre ktorý  som si vytvoril asociáciu s konkrétnou kartou.

MODERÁTOR: Krížový dolník sa stáva malým medveďom, kárová deviatka pílou a piková dvojka ananásom. Potom Andi oba kroky prepojí dokopy. Vo svojej mysli sa opäť prechádza Londýnom po svojej trase. A keď ide okolo budovy Parlamentu, predstaví si malého medveďa s pílou a ananásom. Andi si vytvára túto cestu s vlastnými postavami.

ANDI: Ako dieťa som mal úplne priemernú pamäť. Ale keď sa naučíte memorovacie techniky, ako napríklad techniku s miestami, ktorú používam ja, dokážete oveľa viac, ako by ste dokázali normálne.

MODERÁTOR: Vedci odhalili, že naša pamäť pracuje lepšie ak má fakty spojené s konkrétnymi miestami.

ANDI: Myslím, že mám rovnaké psychické schopnosti ako ktokoľvek iný. Takže je to niečo, čo dokáže každý.

 

Zaujalo ťa, ako si Andi zapamätal všetky karty? Ak chceš mať aj ty lepšiu pamäť, stiahni si napravo ukážku knihy Rýchlokurz pamäťových palácov a nauč sa používať túto skvelú pamäťovú techniku

 

Príbuzné články:

 

Ebooky:Návrat na homepage Ako sa učiť