MENU

Efektívne učenie – 10 princípov ako na to


Efektívne učenie má 10 princípov. Mali by sa asi vyučovať v školách. Mali. Čo už.

Ako sa učiť rýchlejšie?

Princíp ružového slona

Ide len na niečo myslieť. Nejde na niečo nemyslieť. Máš 25000 myšlienok denne a je na tebe, ako s nimi naložíš.

Čiže ak si opakuješ nechce sa mi učiť, nechce sa mi učiť a potom znovu aaach, ako sa mi nechce učiť, tak to asi nebude efektívne učenie. Aká je z tohto cesta von? Opakuj si: chce sa mi učiť, chce sa mi učiť. Alebo ešte lepšie: viem sa efektívne učiť, viem sa efektívne učiť.

V štýle 100 krát opakovaná lož sa stáva pravdou. A 10000 krát opakovaná lož sa stáva dogmou. Prečítaj si, ako to funguje v článku ako sa motivovať.

 

Kreativita

V škole našu kreativitu nerozvíjajú. Pri facebooku si našu kreativitu nerozvíjame. Čo to má spoločné s rýchlym učením?

Ak si kreatívny, vieš v okamihu vytvárať kreatívne asociácie na veci, ktoré sa chceš naučiť. Ak si kreatívny, ľahšie nájdeš svoje vlastné spôsoby učenia sa. Ak si kreatívny, učenie je efektívnejšie. Aj to, čo ťa na prvý pohľad nebaví. Ak si kreatívny, učí sa ti jednoduchšie.

Nehovoriac o tom, že ak si kreatívny, budeš v bud[cnosti zarábať viac.

 

Predstavivosť

Predstavivosť má súvis s kreativitou. Pri viacerých úžasných (a efektívnych) pamäťových technikách (pamäťový palác, pamäťové šuplíky, pamäťové mesto, mnemotechnické pomôcky) je potrebná tvoja predstavivosť. Ak ju rozvíjaš, vieš si do pamäte ukladať nové veci omnoho rýchlejšie. A vytvárať veľmi pevné spojenia. Ktoré dlho pretrvajú.
Predstavivosť sa dá rozvíjať. To je dobrá správa pre všetkých ľudí, ktorí si myslia, že ju majú malú. O tom, ako na to, bude ďalší článok.

 

Paretov princíp, princíp 20 80, princíp 80 20

Paretov princíp hovorí o tom, že 20% správne vybraných činností prinesie 80% výsledkov. To je efektívne učenie! Ak sa ti to nezdá, tak je na to množstvo dôkazov.

Prax v efektívnom učení: za menšinu času sa vieš naučiť väčšinu potrebných vecí. Preložené do ešte jednoduchšieho jazyka: Za hodinu učenia týždenne môžeš mať na vysvedčení len jednotky a dvojky.

 

Sústredenie sa

Ak sa celou svojou mysľou sústredíš na jednu činnosť v jeden čas, bude tvoj výkon ďaleko efektívnejší, ako keby si mal svoju myseľ rozhodenú na všetky možné smery. Toto platí univerzálne, nielen pri efektívnom učení.

Sústredenie a koncentrácia majú dosť dočinenia s facebookom a ostatnými vecami, ktoré si väčšinou naschvál kladieme pred seba, aby sme sa nemuseli učiť.

Lenže keď už sa učiť naozaj chceme, tak je odrazu problém sa ísť sústrediť. Pretože nevieme, ako na to. A tým pádom ide celé efektívne učenie do hajzla.

 

Ako myslíme?

V škole sme boli učení písať zľava doprava. Lenže my, ľudkovia na tejto zemi žijúci, myslíme každý do jedného úplne inak. Nemyslíme zľava doprava a nemyslíme v textoch. Ak pochopíš, ako myslíme, znovu môžeš zefektívniť svoje učenie. Ale nielen učenie.

Kde sa to dozvieš?

Stiahni si zadarmo knihu Poraz školu! Kniha ti príde zadarmo v prvom e-maily.

 

Ako funguje pamäť?

Už len oboznámenie sa s tým, ako funguje pamäť, ti môže zrýchliť učenie mnohonásobne. Je dosť na hovno, že ti toto nikto v škole z učiteľov nepovie a musíš si to zistiť sám. Ak by toto bolo vysvetlené na prvej hodine po nástupe do školy, tak by bol svet učenia omnoho, omnoho jednoduchší. A efektívnejší. Ale to by muselo školstvo fungovať inak.

O tom, ako funguje pamäť, si tiež môžeš prečítať v knihe Poraz školu!, kde je pamäti venovaná celá jedna kapitola. Tiež si môžeš o nej prečítať v tipoch a trikoch.

 

Princíp cieľa

Ak nemáš cieľ, nevieš kam smeruješ. Ak máš cieľ, máš 95% väčšiu pravdepodobnosť, že sa dostaneš tam, kde chceš byť. Alebo sa aspoň posunieš tým smerom.

Ak nemáš cieľ, čo sa chceš naučiť, tak sa najskôr nikdy nebudeš efektívne učiť.

Stanov si cieľ. Čo chceš dosiahnuť. Ale daj pozor. Väčšina ľudí robí pri stanovovaní si cieľa 7 chýb. Stiahni si knihu Poraz školu!, prečítaj si, ktoré sú to a nastav si svoje ciele správne.

 

Zmysel pre humor

Čo je vtipné, to si ľahko zapamätáme. To, čo nás rozosmeje, nám utkvie v pamäti omnoho dlhšie, ako nudné a fádne veci. Bežný život je nudný. Za deň sa zasmejeme asi len 25 krát. Tým pádom ak je niečo vtipné, tak sa to odlíši a my si to zapamätáme.

Problém?

V tom, že učenie je pre väčšinu chalanov a báb tak nehorázne nudné, že nikoho ani nenapadne vniesť do učenia humor. Pričom je to jeden z kľúčových princípov efektívneho učenia.

 

Zodpovednosť

Modelová situácia:

Prečo nevieš po anglicky?

Tá učiteľka ma to nenaučila.

Ten profák je úplný magor.

Hodiny sú nezaujímavé.

Efektívne učenie u nás na hodinách? Zabudni.

To síce môže byť pravda, ale nič z toho nie je dôvod na to, prečo by si nemal zobrať svoj život do vlastných rúk, prestať sa spoliehať na sociálny štát (a sociálne dávky) a začať byť za seba zodpovedný. Aspoň do takej miery, že sa budeš sám učiť to, čo má pre teba význam do budúcna (spomeň si na cieľ).

Chceš byť doktor? Ale máš na hovno učiteľku bioly? Tak sa vzdáš svojho cieľa? Alebo sa vykašleš na neschopnú babičku a ideš si za svojím.

 

Ako teda dokopy toto efektívne učenie funguje?

Efektívne sa ideme niečo naučiť. Modelová efektívna situácia.

Zober si nejaký zošit.

Hneď teraz vstaň a zober si ho.

Ďalej ani nečítaj, dokým si nezoberieš poznámky a nevrátiš sa sem.

Čakám na teba.

Takže

Si namotivovaný na efektívne učenie sa.

Vieš, ako funguje pamäť, lebo si si o tom prečítal v knihe Poraz školu! Už teraz si o 98% ďalej, ako tvoji spolužiaci.

Ideš sa učiť podľa paretovho princípu a teda bude tvoje učenie efektívne.

Vieš, ako myslíme(ak si čítal Poraz školu!) a teda vieš, že čo je pre tvoj mozog prirodzené.

Vieš, čo je tvoj cieľ a teda sa ideš učiť to, čo ťa k nemu dovedie.

Tvoje efektívne učenie má teraz význam!

Si za seba zodpovedný, hlupácky učiteľ pre teba nie je žiadna prekážka.

Už si kreatívnejší, máš lepšiu predstavivosť a zmysel pre humor. Aj keď nemáš, tak vieš o tom, že je to súčasťou efektívneho učenia a že to môžeš pri učení využiť.

Si silno sústredený.

A teraz sa to choď naučiť.

 

Získaj týchto 11 trikov, ktoré mne pomohli
učiť sa rýchlejšie
sústrediť sa na učenie
a plynulo rozprávať v cudzích jazykoch

Stiahni si e-knihu Poraz školu! a začni zlepšovať svoje učenie ešte dnes!

Hneď ako napravo vložíš tvoje meno
a e-mail, bude e-kniha Poraz školu! zaslaná na tvoju adresu.

Pridaj sa k vyše 5000 luďom, ktorí sa už dnes učia rýchlejšie.

 

sipka

 

Príbuzné články:

 

Ebooky:

 Návrat na homepage Ako sa učiť