MENU

Rýchlokurz pamäťových palácov


Pamäťové paláce, metóda loci, loci method, pamäťové cesty, myšlienkové paláce. Všetko sú to mená pre jednu a tú istú techniku.

Pamäťové paláce sú miesta v tvojej hlave, ktoré si vytvoríš a do ktorých si môžeš ukladať veci, ktoré si chceš zapamätať. Výhoda tejto pamäťovej techniky je maximálna efektivita a možnosť zapamätať si veľmi veľa údajov vo veľmi krátkom čase.

Po dvoj hodinovom tréningu je možné si zapamätať behom 5 minút balíček sedmových kariet. Áno, v správnom poradí.

Možná nevýhoda je, že je treba pamäťové paláce trénovať, kým začnú byť naozaj efektívne aj v ostatných oblastiach života. Ale určite sa to oplatí.

 

Prečo sa oplatí pamäťové paláce použiť?

  • Rýchlejšie učenie sa
  • Chronologické poradie
  • Zapamätávanie si kariet
  • Mentálny denník
  • Dlhé prednesy
  • Zoznamy vecí, čo treba urobiť
  • Zoznamy vecí, čo treba nakúpiť
  • Akýkoľvek iný zoznam vecí

Všetko okamžité zapamätanie si.

 

Pamäťové paláce mi už mnohokrát zachránili krk.

Či už to bolo vtedy, keď som si robil svoj prvý pamäťový palác na dejepis (ktorý je rozobraný v knihe Poraz školu!) a za asi pol hodinu som sa vtedy naučil to, čo by mi inokedy trvalo dvakrát dlhšie.

Alebo to bolo vtedy, keď som si na počkanie zapamätal polovicu balíčku / celý balíček kariet a ohuroval som ľudí svojou pamäťou. To bývala sranda. Nikto nechápal. Všetci sa v tom snažili nájsť nejaký trik a nechceli mi veriť, že to je moja pamäť. Aj keď to už teraz nerobím, dalo mi to veľa ako výborný tréning pamäte.

10 minútovú pasáž z knihy V tieni mafie som sa naučil naspamäť behom jednej hodiny. A dnes viem, že už by mi to trvalo menej.

 

Inak paláce bežne využívam na študovanie vecí, ktoré ma zaujímajú. Minule som sa učil knižku, ktorá mala 33 kapitol. Aby som v tom mal prehľad, tak som si všetky kapitoly uložil do jedného paláca. Takto si viem vybaviť aj chronologické poradie, aj prerozprávať celý obsah a všetky myšlienky knihy.

 

Je to ťažká technika?

Na toto je viacero názorov.

Mnoho ľudí paláce nepochopilo. A začali ich pchať tam, kde vôbec nefungujú. Paláce sú nástroj na veľmi rýchle uloženie si vecí do pamäte. Je ale veľmi malá pravdepodobnosť, že sa tam tie veci udržia dva roky bez toho, aby si sa na to pozrel. Všetci zabúdame.

Mnoho ľudí vyskúšalo spraviť jeden palác a tam stroskotali. Pamäťové paláce sú vecou kreativity, predstavivosti, fantázie a do istej miery aj zmyslu pre humor, ako píšem v článku o princípoch efektívneho učenia.

Nakoľko školstvo našu kreativitu úspešne zabíja, tak je pre väčšinu ľudí problém začať robiť paláce. Čo je škoda. Kľúčom je trénovať predstavivosť. Pamäťovými palácmi.

Môj prvý palác stál za hovno. Aj môj druhý. Až na piaty pokus som si ho vytvoril správne. Teda, že fungoval. Chce to tréning. Na to je dobré si skúsiť zapamätať ten balíček kariet. O tom budem písať niekedy neskôr.

 

Ak by si chcel o pamäťových palácoch vedieť viac – ako to skutočne funguje – tak si prečítaj návod v Poraz školu! e-knihe.

Alebo si kúp Rýchlokurz pamäťových palácov

Rýchlokurz pamäťových palácov
Ukážka zadarmo

CHCEM UKÁŽKU

 

Príbuzné články:

Ebooky:



Návrat na homepage Ako sa učiť