MENU

Ako funguje pamäť


Sú dva spôsoby, ako toto vyložiť.

Na biochemickej úrovni. Rozobrať to, ako funguje proces zapamätávania si a ukladania informácii do pamäte na úrovni mikrosveta. Toto môže byť zaujímavé. Ale v praxi je informácia, ako funguje pamäť na tejto úrovni, na nič.

Tu je praktický návod. Druhý spôsob, ako vyložiť, ako pamäť vlastne funguje.

 

 

Ako si zapamätať.

1. Musíš do hlavy dostať vnem. Informáciu. To sa deje cez zmysly. Ak sedíš v škole, tak to ide cez viacero zmyslov, takže je to teoreticky lepšie. V praxi nie až tak. Doma si to asi najskôr čítaš. To ide cez čo? Áno, cez očká.

2. Informácia sa dostane do okamžitej pamäte. Ak na to neupriamiš pozornosť, tak to zabudneš. To je úplne normálne.

3. Upriamiš na to pozornosť.

4. Uloží sa to do krátkodobej pamäte. Aby sa ti to uložilo do dlhodobej pamäte, tak musíš splniť rad podmienok.

  • a. Záujem – toto by malo byť prirodzené. Väčšinou nie je, zo školy to poznáme inak.
  • b. Emócie – mal by si pri tom niečo prežívať. Niečo cítiť. Čo? Hnev, radosť, motiváciu, hocičo. Hlavne len nie mŕtve biflovanie.
  • c. Pozornosť – musíš sa na to sústrediť. Tam sú dobré emócie.
  • d. Predstavivosť – 10x účinnejšia ako mechanické opakovanie. Všetko si premietaj v duchu, ako vo filme.
  • e. Maximálne 7-9 prvkov naraz. Krátkodobá pamäť je obmedzená. Ak si chceš zapamätať naraz 7-9 prvkov, tak sa ich naučíš 7-9. Ak 30, tak si zapamätáš naraz tiež len 7-9. Daj si ich do poradia. Vráť sa k tomu neskôr.
  • f. Viac zmyslov súčasne. Toto asi poznáš zo školy, tam to zvyknú spomínať ako vrchol fungovania pamäti.
  • g. Spájanie starých vecí s tými, ktoré chceme porovnať. Najlepšie zábavnými asociáciami.
  • h. Porovnávanie nových informácii so starými na základe logických súvislostí. Ak niečomu porozumieš, tak si to zapamätáš vraj 4x lepšie, ako keby si si to len opakoval. Neviem, či je to číslo pravdivé, ale je lepšie aspoň trochu rozumieť tomu, čo sa učíš. Aspoň trošilinku… Trošku. Či?
  • i. Pokoj a ticho. Žiadne rušivé vplyvy. Až do chvíle, kým si nenatrénuješ pamäťové techniky na dostatočnú úroveň. Potom ti to bude jedno.
  • j. Opakovanie po niekoľkých hodinách, pred spaním, po niekoľkých dňoch a mesiacoch. Všetci zabúdame. Je to úplne prirodzené.

5. Ak si splnil tieto podmienky, tak sa informácia uloží do dlhodobej pamäte. Keď si ju z nej potom budeš vyberať, tak sa tam znovu uloží. A prichytí sa lepšie. To je pointa opakovania.

Takže už vieš ako sa učiť s využitím pamäte? Praktické príklady nájdeš vo free knihe Poraz školu!

 

 

Ako si ukladať do pamäte?

Využi princípy efektívneho učenia. Najmä svoju vlastnú predstavivosť a kreativitu.

Vytváraj zábavné asociácie, využi šialené mnemotechnické pomôcky. Vytvor si svoje vlastné pomôcky! Tak funguje pamäť v praxi.

Najefektívnejší spôsob ukladania si do pamäte je cez pamäťový palác.

A hlavne.

Predovšetkým.

Si vždy vytvor minimálne dve asociácie na vec, ktorá je problematická.

Niektoré veci sa ti pamätajú lepšie. Automaticky. Aj tak funguje pamäť. Len ty sám vieš, ktoré to sú. Ako si zapamätať zvyšné? Už vieš, že treba zábavné asociácie.

Sprav ich viacero. Minimálne dve, ale aspoň tri.

Prečo?

Aby ti bolo jednoduchšie rozpomenúť si pri skúške. Okrajovo sa dotknem toho, čo sa ti odohráva v hlave. Pri skúške.

Máš skúšku a máš stres. Stres je super nástroj v prípade ohrozenia, ale pri skúške ti zablokuje niektoré mozgové spojenia. Čím je spojenie silnejšie, tým je pre stres ťažšie ho zablokovať.

Čím viac je spojení, tým je väčšia pravdepodobnosť, že si na to spomenieš. Aj po dlhšej dobe.

Na tomto som sa ja osobne popálil niekoľko krát, keď som si ukladal do hlavy veci na základe nejakých šialených asociácii a nedomyslel som to. Myslel som si, že aha, viem ako funguje pamäť a teraz patrí celý svet mne. Prišiel stres a moja milovaná asociácia zmizla. Rozpomenul som si vtedy, keď som odovzdal papier. Vtedy bolo neskoro.

 

 

Ako si rozpomenúť?

V prípade, že si si uložil do hlavy viacero asociácii a ani jedna ťa pri teste či skúške nenapadne, tak môžeš skúsiť tieto veci:

Spýtaš sa samého seba, s čím mala tvoja informácia súvis a cez čo si si ju mohol asociovať – spojiť. S týmto je problém na skúške, keď nemáš čas. A taktiež aj na teste. Na kvalitné rozpomínanie si je väčšinou treba pokoj.

Skúsiš sa prejsť, otočiť, spraviť salto. Znie to divne, najmä to prvé, ale pre ľudí je prirodzené asociovať si pohyby s informáciami. Častokrát, keď si neviem na niečo spomenúť, tak sa prejdem a ono to príde.

 

Ako si rozpomenúť na sny

ako si rozpomenúť na detstvo

ako si rozpomenúť na stratené kapitoly života

ako si rozpomenúť na veci z minulosti

O tom budem písať knihu o pamäti. Pomôž mi ju spraviť lepšiu. Aké otázky by si chcel mať o pamäti zodpovedané? Aké sú tvoje problémy s pamäťou? Na ktoré otázky si nenašiel na stránke odpoveď?

Zašli mi prosím tvoje nápady na mail sarlej43 zav1náč gmail bodka com (ak to vieš prečítať, tak nie si spam bot kontrolujúci moju stránku).

 

Ak sa ti tento článok páčil, prihlás sa na odber noviniek. Ďalšie články si ťa nájdu samé. Alebo sa pridaj do fb skupiny.

 

Príbuzné články:

 

Ebooky:



Návrat na homepage Ako sa učiť