MENU

Poruchy učenia – ako s nimi bojovať


Špecifické poruchy učenia. Vývinové poruchy učenia. Poruchy pozornostného deficitu.
Čo konkrétne to je?

Jedná sa o týchto 5 chorôb.:

Sú to problémy s čítaním, písaním, počítaním, nedostatok organizačných či jazykových schopností. Vyskytujú sa väčšinou v rôznej kombinácii, než izolovane.

xporuchy-ucenia-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V praxi sa to prejavuje tak, že deti s poruchami učenia sú síce rovnako inteligentné ako ostatné, ale akosi im to učivo nejako nejde do hlavy. Alebo nevedia správne písať. Poruchy učenia ich o nič horšími nerobia, lenže je to problém. Prečo?

Problém je v tom, že decká vyvíjajú strašne veľa úsilia a prináša im to väčšinou aj tak len samé neúspechy. A z toho ide akurát frustrácia a depresie – a to už je problém s veľkým P. A ak to deťom nejde tak, ako väčšine, tak sú pre ostatné decká hlúpe… čo ale vôbec nie je pravda.

Mnoho úspešných ľudí má poruchy učenia a poruchy pozornosti (miliardár Richard Branson, český podnikateľ Ivo Toman, herec a spevák Justin Timberlake, aby som menoval len troch) a vôbec nie sú hlúpi, ani si to o nich nikto nedovolí povedať.

Zakiaľ s poruchami učenia sa dá v skutočnosti učiť veľmi rýchlo, a neskôr si ukážeme aj ako na to, s depresiami a frustráciou sa fungovať nedá.
Ale dá sa to riešiť.

xporuchy-ucenia-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Príčiny vývinových porúch učenia

Tieto ťažkosti, teda poruchy učenia, vznikajú ako dôsledok zmien v mozgu. Mozog má niektoré centrá a tie sa nevyvinú správne – ako by sa mali. Doktori dnes nevedia presný dôvod toho, prečo to tak je.

Pri poruchách učenia by sa ale dali nájsť tieto príčiny:

  • Väčšinou to teda nevieme
  • Dedičnosť (geneticky) – ak mal poruchy učenia niekto z rodiny, tak je vyššia pravdepodobnosť, že ich bude mať aj dieťa
  • Zlá strava a životný štýl matky počas tehotenstva a prvých troch rokoch života – nikotín, tabak a olovo v cigaretách môžu mať zlý vplyv na vývoj mozgového tkaniva

Taktiež sa ale za poruchami učenia môže skrývať aj zlá diagnóza. To, že dieťa nedáva v škole pozor a ťažšie sa mu učí, ešte nemusí znamenať, že trpí poruchami učenia.

Ako to myslím?

Vôbec sa nečudujem, že sa deťom dnes ťažko dáva pozor, keď

  • dnes vyrastajú s facebookom a internetmi a vyučovanie v škole je nudné
  • o ich pozornosť bojuje vyše 200 reklám denne a vyučovanie v škole je nudné
  • dnes je na prežitie v spoločnosti potrebné úplne iné učivo ako to, čo sa preberá v škole
  • učitelia nevedia zaujať pozornosť

Čo je ešte zaujímavé?
xporuchy-ucenia-3.jpg.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Väčšina detí s poruchami učenia v USA sú chlapci. Lenže ak ste chlapec nastupujúci do puberty, tak je pre vás prirodzené chovať sa tak, že vás nič nezaujíma. To je normálna súčasť hormonálnych zmien v mozgu. To ale nie je dôvod, aby vás učitelia nadopovali liekmi, ktoré nepotrebujete.

Čím ďalej idete v USA na východ, tým väčšie percento detí má diagnostikované poruchy učenia. Na to ale nie je žiaden logický dôvod.

 

Čo poruchy učenia nespôsobuje

Strava. Síce sa to propaguje v telke, že poruchy učenia spôsobuje cukor a preto sú hyperaktívne, ale žiadne štúdie to nedokazujú, ani nepodporujú. Okrem toho, hyperaktívne sú aj deti, ktoré majú zdravú stravu.

Zlá rodičovská výchova. Poruchy učenia sa vyskytujú aj u detí, ktoré sú vychovávané v láske, v super rodine.

Viac hodín strávených za televízorom. Nie je to dôvod zmien v mozgu – nebolo nikdy dokázané, že deti, ktoré by viac pozerali telku, by mali vyššie percento porúch učenia.

poruchy-ucenia-4

 

 

 

 

 

 

 

Ako sa to rieši

Psychostimulanty. Lieky. Tabletky. Stlmia hyperaktivitu. Ale nevyriešia problém!.

EEG biofeedback terapia. Rieši problémy dyslexie a disgrafie a to s 60-100% úspešnosťou.

Viac pochopenia zo strany okolia – to rieši hlavne tie depresie.

Techniky rýchleho učenia – to rieši hlavne to učenie.

 

Ako môžeme pomôcť deťom s poruchami učenia už dnes?

Poviem to otvorene – nevyznám sa do psychostimulantov, ani do EEG biofeedback terapie. Na to sú odborníci iní. (pre EEG biofeedback napríklad www.lienka.org )

Do čoho sa ale vyznám, je zrýchlené učenie. A tréning pamäte. A viem v tom pomôcť. Aj deťom s poruchami učenia. Tri, možno veľmi prekvapivé, fakty:

  • Niekoľkonásobný majster sveta v pamäti, Dominic O’Brien je dyslektik. Čítal som jeho príbeh. On mal v škole problémy s učením. Ale neskôr si svoju pamäť vytrénoval. Techniky, ktoré použil (a ktoré používajú po svete milióny ľudí, aby si uľahčili učenie), popisujem v mojich knihách.
  • Pamäť sa dá trénovať. A stačí zmeniť len pár vecí a človek sa môže učiť ďaleko rýchlejšie.
  • Stretol som sa s viacerými disgrafikmi. Písať nevedeli a nevedia dodnes. Ale vôbec im to pri učení nevadí, pretože sa dnes učia omnoho rýchlejšie a vedia si zapamätať oveľa viac ako ich rovesníci. Jeden z nich teraz exceluje na medicíne.

To isté s ľuďmi, u ktorých by doktori diagnostikovali hyperaktivitu. Učenie je pre nich zaujímavé, ďaleko viac ich to baví a viac učivu rozumejú.
xporuchy-ucenia-5

 

 

 

 

 

 

 

 

To, že majú nejakú poruchu učenia, síce nie je prekonané. A vo viacerých oblastiach a predmetoch im to nemusí ísť. Ale vynahradia si to v iných. Ak niekto nevie počítať a nejdú mu ypsilony, tak si to môže vynahradiť tým, že sa bude rýchlejšie učiť na všetky ostatné predmety.

Tým, že si zlepšia pamäť a budú si vedieť zapamätať napríklad balíček kariet, alebo 200 slovíčok za deň. Dajú sa robiť aj iné veci. Ktoré bežné decká, bez porúch učenia, môžu potom len závidieť.

O čom to rozprávam?

Ako je to možné?

Pamäťové techniky a techniky rýchleho učenia fungujú u každého človeka, ktorý ich začne používať. Bez ohľadu na to, či trpia poruchami učenia, alebo poruchami pozornosti. Akurát ich ľudia nepoznajú.

Akurát sa o nich v školách nehovorí.

Ani učitelia o nich väčšinou nevedia.

Zaujíma ťa táto téma viac?

Skús si stiahnuť moju knihu Rýchlokurz kreatívneho učenia. Je zadarmo – stiahneš si ju napravo. Je v nej základ toho, čo sa dá pri učení zmeniť, aby bolo rýchlejšie a efektívnejšie + dostaneš kopec ďalších tipov na rýchlejšie učenie. Ktoré platia aj u detí s poruchami učenia.


Získaj týchto 11 trikov, ktoré mne pomohli
učiť sa rýchlejšie
sústrediť sa na učenie
a plynulo rozprávať v cudzích jazykoch

Stiahni si e-knihu Poraz školu! a začni zlepšovať svoje učenie ešte dnes!

Hneď ako napravo vložíš tvoje meno
a e-mail, bude e-kniha Poraz školu! zaslaná na tvoju adresu.

Pridaj sa k vyše 5000 luďom, ktorí sa už dnes učia rýchlejšie.

 

sipka

 

Príbuzné články:

Ebooky:Návrat na homepage Ako sa učiť