MENU

5 vecí, ktoré môžete robiť namiesto štúdia na vysokej


Cesta k finančnej nezávislosti je peňažné – nie tradičné – vzdelanie.

Prednedávnom sa objavili nové informácie o cene 4 rokov štúdia na univerzite v USA. Podľa denníka Daily Ticker, dlhy amerických stredoškolákov plynúce z pôžičiek dosiahli úroveň 1 bilióna dolárov (čo je viac ako dlhy majiteľov kreditiek) s tým, že len minulý rok si požičali 117 miliárd!

Priemerný študent teda nesie v čase promócie bremeno dlhu vo výške 45 000 dolárov. S extrémne vysokou nezamestnanosťou čerstvých absolventov (dvadsiatnikov všeobecne), to teda s ich splatením, ktoré vyžaduje nadpriemerný pravidelný zárobok, vyzerá biedne.

A práve tieto čísla vedú expertov k špekuláciám, že študentské pôžičky sú ďalšou ekonomickou bublinou, ktorá môže v budúcnosti prasknúť.

Keď som bol dieťa, môj otec chcel, aby som šiel na výšku. Pre neho, ako učiteľa, bol celý život len o tom – dostať sa na dobrú školu, nájsť si dobrú prácu, šetriť, kúpiť si dom a investovať.

Veľa ľuďom z jeho generácie sa to podarilo a tento štýl im priniesol kopu výhod a istôt.

Môj bohatý otec chcel, aby som sa stal podnikateľom. Veril, že výška je pre budúcich zamestnancov, nie podnikateľov, pretože ťa nenaučí nič o peniazoch, investovaní, či biznise. Namiesto toho ťa naučia len to, ako postupovať vo firemnom rebríčku vyššie a vyššie.

Tak som teda skončil na Obchodnej akadémii amerického námorníctva. Za veľa z toho, čo som sa tam naučil som vďačný. Napríklad za disciplínu či kritické myslenie. Ale nenaučil som sa nič, čo by som sa nemohol naučiť inde a môžem s istotou povedať, že môj titul mi nezarobil ani cent. A po tom všetkom tiež viem, že by som určite za to všetko nezaplatil toľko, koľko musia zaplatiť dnešní študenti.

Nový svet peňazí a nový svet pre mladých. Starý svet a jeho pravidlá o tituloch dnes už väčšinou nefungujú.

A tak som si povedal, že vám ukážem 5 vecí, ktoré môžete robiť namiesto štúdia na vysokej.

 

Vzdelávaj sa prácou

Keď som spromoval, mal som možnosť pracovať v lodiarskom priemysle a slušne zarábať. Ale vedel som, že nechcem byť nikoho zamestnancom. Chcel som podnikať.

Takže namiesto prijatia ponuky som zariskoval – prijal som ponuku obchodníka v Xeroxe, v obore, v ktorom som nemal žiadne skúsenosti. Prečo? Vedel som, že ak chcem byť úspešný podnikateľ, potrebujem vedieť predávať. A v Xeroxe ma to naučili, dokonca mi zato platili.

Na začiatku som bol hádam ten najhorší obchodník v celej firme, ale keď som sa zaučil a adaptoval, stal som sa najlepším. Skúsenosti mi dali viac ako hocičo, čo ma naučila vysoká.

 

Objav netradičné vzdelávanie

Je mnoho dôležitých schopností, ktoré sa môžeš naučiť mimo 4-ročného procesu, ktorý ti ukáže, ako byť závislým na svojich cieľoch.

Veľa univerzít ponúka kurzy a prednášky s profesionálmi z oborov, nie s profesormi. Okrem toho, za zlomok ceny štúdia na univerzite sa môžeš naučiť programovať alebo dizajnovať weby. Radšej ako stráviť 4 extrémne drahé roky uvažovaním nad tým, čo vlastne chceš, zisti to a navštevuj kurzy či semináre, ktoré ti do budúcnosti niečo skutočne dajú.

Okrem toho, zlepšiť sa môžeš aj pomocou čítania kníh, či prostredníctvom osobného učiteľa. Všetky tieto veci sú ľahko dostupné, napríklad aj naše Rich Dad Education programs.

 

Začni investovať

Ak si minul 45 000 dolárov nato, aby si pracoval v McDonalde, mohol si rovno začať tam, peniaze ušetriť, vzdelávať sa sám a začať investovať. Nájdi si kurzy, ktoré ťa zaujímajú, nauč sa všetko, čo sa dá a použi peniaze, ktoré by si inak minul na výšku, na budovanie vlastnej budúcnosti.

 

Začni podnikať

Pre väčšinu ľudí je podstatou štúdia fakt, že si po nej nájdu dobrú prácu. Ak však čítaš tento článok, asi si iný ako väčšina ľudí. Niektorí z najúspešnejších podnikateľov a biznismenov, ktorých poznám, nikdy nenavštevovali vysokú, alebo z nej odišli. Pochopili, že svoj čas, mladosť, energiu a talent, nemajú využívať na plnenie cudzích vreciek. Ak máš dobré nápady, využi ich!

 

Pomôž komunite

Nakoniec, využi svoj voľný čas (ktorý teraz nezabíjaš napríklad pri dopisovaní diplomovky) a sprav niečo dobré.

Mnoho ľudí chce pomôcť, ale „nikdy“ nemajú čas. Hovoria, že po vysokej. Potom, že po praxi. Neskôr, že keď vyrastú deti. A tak ďalej.

Ja verím tomu, že pomáhanie iným nie je dobré len pre tvoju dušu, ale i pre tvoju finančnú budúcnosť. Ako vraví príslovie – čo si nasadíš, si aj zožneš.

Pomáhanie spoločnosti ti umožní rozmýšľať mimo tvojho sveta, spojiť sa s ľuďmi, ktorých by si inak nestretol, zistiť, čo potrebujú, ako im s tým pomôcť – a to všetko pri konaní dobra.

Čo robíš ty pre zlepšenie svojho finančného vzdelania?

Zdroj: www.richdad.com


Získaj týchto 11 trikov, ktoré mne pomohli
učiť sa rýchlejšie
sústrediť sa na učenie
a plynulo rozprávať v cudzích jazykoch

Stiahni si e-knihu Poraz školu! a začni zlepšovať svoje učenie ešte dnes!

Hneď ako napravo vložíš tvoje meno
a e-mail, bude e-kniha Poraz školu! zaslaná na tvoju adresu.

Pridaj sa k vyše 5000 luďom, ktorí sa už dnes učia rýchlejšie.

 

sipka

 

Príbuzné články:

Ebooky:Návrat na homepage Ako sa učiť