MENU

Ako si vybrať tému bakalárskej práce


Pokiaľ si máš vybrať tému a školiteľa sú to dve rôzne veci. Preto tento článok rozdelím na dve časti. V prvej časti sa budem venovať tomu ako si vybrať tému a v druhej si povieme niečo o školiteľovi, aj keď tieto časti spolu úzko súvisia.

xbakalarska-praca-1

Ako si vybrať tému

Začal by som tým, že existujú dva typy písania práce. Na základe toho ako veľmi chceš písať Bakalársku prácu ti odporučím ďalší výber.

1.        chceš napísať bakalársku prácu, no nechceš s ňou mať veľa problémov a hlavne chceš písať takú tému o ktorej vieš nájsť kopec informácií.

2.       Ak chceš neskôr pokračovať napríklad v doktorantskom štúdiu, je dobré napísať prácu v ktorej obohatíš niečím katedru. Napríklad vyriešiš nejaký nový problém.

 

 

Jednoduchšia bakalárska práca

V prvom prípade ti odporúčam zapnúť google. Prečítaj si pomocou google o témach, ktoré ťa zaujali. Ak chceš mať prácu rýchlo napísanú je dobré zvoliť si práve takú tému o ktorej nájdeš kopec informácií a taktiež kopec zdrojov dosť jednoducho.

Dôvod je jednoduchý. Na takéto bakalárske témy, si môžeš nájsť ukážkové práce a kopec materiálov. Môžeš sa z nich inšpirovať pri tvorbe tvojej práce a tým ušetriť kopec času, pretože už budeš vedieť, ako máš postupovať. Vieš si pozrieť ako sú tie práce napísané, aké majú poradie obsahu a rôzne podobné veci.

Taktiež si môžeš pozrieť aké problémy skúmajú a aké matódy používajú na výskum, respektíve na overenie poznatkov.

Chcem ťa však upozorniť na jednu vec. Na ľahšie a všeobecnejšie témy sa musíš prihlásiť čo najskôr, pretože o tieto témy je často najväčší záujem. Nebudeme si klamať, väčšina študentov chce vysokou školou iba preplávať. Odporúčam ti čo najrýchlejšie napísať mail alebo ísť za príslušným skoliteľom, aby si mal väčšiu šancu, že vybranú tému naozaj dostaneš.

 

 

Náročnejšia bakalárska práca

V druhom prípade, teda ak chceš uchvátiť katedru, ti odporúčam vybrať si čo najťažšiu tému, tému o ktorej nájdeš málo informácií a málo dostupných zdrojov.

Informácie na takéto témy bude síce náročnejšie nájsť, no môžem ťa ubezpečiť, že ich bude viac než dosť.

V tomto prípade to máš trocha jednoduchšie aj pri výbere tém. Na tieto témy sa hlási málokto, čiže je jednoduchšie si zaobstarať miesto práve v týchto bakalárskych prácach. Predtým než sa však prihlásiš na takúto bakalársku prácu, odporúčam ti prečítať si niečo o danej téme. Je dôležité aby si zistil/a či ťa zaujíma a či chceš bádať práve v tejto téme. Vypracovať náročnejšiu bakalársku tému  si totiž vyžiada viac času a viac úsilia – pôjde ti to však oveľa ľahšie, ak to bude téma, ktorá ťa baví.

Musíš objaviť niečo nové, preskúmať kopec zdrojov – ďaleko viac zdrojov ako v prvom prípade a taktiež použiť nejaké nové metódy, nový prístup k danej tematike, aby si ju niečim obohatil.

331xNxbakalarska-praca-skolitel

Ako si vybrať školiteľa bakalárskej práce

Výber bakalárskej témy úzko súvisí s výberom správneho školiteľa. Podľa toho, či chceš napísať jednoduchú alebo zložitú bakalársku prácu, ti odporúčam vybrať si aj školiteľa.

Pri jednoduchej práci na tom až tak nezáleží, pretože danú tému budeš vedieť celkom slušne vypracovať aj sám, s minimálnou účasťou školiteľa. Môžeš si teda pokojne vybrať aj menej dostupného školiteľa, ktorý má toho ďaľeko viac ako ostatní. Nebudeš totiž potrebovať toľko stretnutí, diskusií a opráv ako pri náročnejšej práci.

Daj si však pozor na školiteľov, ktorí sú až príliž zamestnaní. Môže sa stať, že sa ti nebudú venovať vôbec. Budeš nútený  na nich „tlačiť“, aby sa s tebou stretli, pozreli si tvoju prácu a povedali ti, ktorým smerom sa máš uberať, alebo kde sa máš zlepšiť.

Prináročnej bakalárskej téme je výber správneho školiteľa veľmi dôležitý. Dobrý školiteľ ti môže veľmi pomôcť. Nie len čo sa týka usmerňovania danej tematiky, ale taktiež ti môže poradiť ďalšie zdroje, na ktoré by si sám neprišiel.

Môže ti pomôcť aj s rôznymi metódami výskumu. Možno sa to teraz nezdá také dôležité. Pokiaľ sa zasekneš a 2-3 týždne budeš stáť na jednom mieste, nebudeš sa vedieť pohnúť so svojou prácou, dobrá rada ti ušetrí kopec času.

V tomto prípade je dôležité vybrať si školiteľa, ktorý  je odborníkom v danej tematike. Nemusí mať 30 titulov, no je prínosné, ak aspoň jeho predmety majú niečo spoločné s tvojou bakalárskou témou. Najlepšie je samozrejme, ak sa školiteľ dlhodobo pohybuje v tematike a prípadne sa podieľa na výskumoch.

Dôležité je aj to, aby ti bol dostupný a vedel komunikovať, pretože pri tejto téme budeš potrebovať aby ti niekto pravideľne dozeral na prácu, usmerňoval ťa a aby výsledok ohúril komisiu.

 

Zhrnutie

Najprv si uvedom akú prácu chceš písať a následne si podľa toho vyber tému a taktiež školiteľa, ktorý ti pri tom pomôže. Ako som písal vyššie, pokiaľ ti nejako extrémne na tvojej bakalárskej práci nezáleží, ale chceš odovzdať kvalitnú prácu, vyber si kľudne školitela, ktorý je menej dostupný a tému ktorá je už rozobratá v xy rôznych prácach.

Ak však chceš prácu, ktorá bude naozaj na úrovni a bude prinášať niečo nové, tak si vyber bakalársku tému ktorá je zložitejšia, na ktorú je menej prác. Vyber si kvalitného školiteľa, ktorý sa bude orientovať v danej tematike a bude ťa pravidelne usmerňovať.

Ak sa ti článok páčil, nezabudni Likenut a zdielat tento článok s niekým, komu pomôže