MENU

Ako spraviť obhajobu bakalárskej práce


Na začiatku si musíš uvedomiť dôležitú vec. Je v poriadku že máš nervy, tiež som ich mal. Mám za sebou bakalársku aj diplomovú obhajobu, no ak by som išiel znova, bol by som opäť v strese. Je to úplne normálne, no pokiaľ nemáš v posudkoch Ečka, táto časť je len prezentácia ako hociktorá iná, tak povediac povinná jazda.

Podobných prezentácií bežný študent vysokej školy počas štúdia absolvuje niekoľko. Dokonca v tomto prípade máš menšie publikum, ako keby si prezentoval na cvikách, seminároch, alebo dokonca na prednáškach, kde máš všetkých spolužiakov.
V podstate prezentuješ svoju prácu, niečo, čo nesie tvoje meno a pokiaľ to máš z vlastného pera, respektíve z vlastnej klávesnice, nie je sa čoho báť. Vieš o čom hovoríš, stačí to len zreferovať komisii.

A aj keby bol v komisii náhodou nejaký zákerák, čo sa môže stať ale väčšinou sa nestáva, ak dodržíš nižšie spomínané rady, dáš to bez problémov.

Ako spraviť obhajobu bakalárskej práce – ako prebieha

Na prezentáciu máš cca 20 minút. Väčšinou je to okolo 15 minút, poprípade ak sa rozvinie debata tak kľudne aj 25 minút. Nesnaž sa hovoriť rýchlo. Radšej hovor pomalšie, aby si sa vyhol nejakých chybám v rozprávaní.

xbakalarska-praca-9

Ono sa to teraz možno nezdá, že by si robil chyby počas rozprávania, ale pokiaľ budeš stáť pred komisiou a budeš mať nervy, tak je lepšie hovoriť pomalšie, pretože budeš mať viac času na premýšľanie a tým pádom sa budeš menej mýliť ako keď sa budeš snažiť rýchlo niečo porozprávať a v polke sa zasekneš a potom budeš mať ešte väčšie nervy a väčší stres.

Ako prezentovať obhajobu bakalárskej práce

Po príchode pred komisiu sa pozdrav, predstav sa a povedz aký má názov tvoja bakalárska téma. Odporúčam ti aby si pri tom stál, pretože to na komisiu pôsobí ďaleko dôveryhodnejšie a lepšie.

Keď prednášaš, hovor ku komisii. Nepozeraj sa von oknom, do zeme alebo hocikam inam. V komisii sedia väčšinou traja alebo štyria plus zapisovateľka a odporúčam ti pozerať sa na nich striedavo. To znamená – napríklad jeden slajd na jedného, druhý slajd na druhého, tretí spajd na tretieho a takto to striedaj. Je to oveľa lepšie ako keby si čumel niekam do blba.

V úvode predstav svoju tému – čo to je, prečo si si ju vybral, aká je aktuálna situácia čo sa týka poznania a ako si skúmal túto tematiku ty.
Po krátkom úvode môžeš prejsť na výskum. Toto je hlavná časť tvojej bakalárskej práce a preto si nechaj najviac času.
Používaj málo textu a zakomponuj grafy a tabuľky.

Grafické veci sú výborné pretože sa dajú ľahko spracovať a komisia nemusí dlho čítať, ako bude musieť čítať pri ostatných spolužiakoch, ktorý si tento návod neprečítali a použijú tam dlhé texty, ktoré tam bude ledva vidieť a nikto ich nebude čítať.
Nezabúdaj na to, že komisia tam sedí celý deň. Možno už druhý, tretí alebo štvrtý deň. Majú už za sebou toho naozaj dosť, preto je dôležité aby si im to čo najviac uľahčil.

Je dôležité aby si svoju tému, minimálne výskum ovládal z prava aj z ľava a vedel aj nejaké veci plus. Je dobré použiť nejaké zaujímavé fakty, prípadne odniesť máličko tému do niečoho čo nie je témou tvojej práce, ale týka sa tvojho výskumu.
Po prezentácií samozrejme poďakuj za pozornosť a môžeš si sadnúť.

Obhajoba bakalárskej práce – posudkové otázky a náhodné otázky

Potom ťa čakajú ešte otázky.
Jednak tie čo máš na posudku a ešte náhodné od komisie. Netreba sa však toho báť. Na tie posudkové sa vieš krásne pripraviť. Nemusí to byť ani dlhá odpoveď, no rozhodne musíš odpovedať to na čo sa pýtajú. To je prvoradé.

Veľa ľudí robí tú chybu, že si pripraví polstranovú odpoveď, no v skutočnosti ani neodpovedá na to, čo sa komisia pýta, ale použije tam nejakú omáčku, ktorú komisia pravdepodobne prekukne.

xako-spravit-obhajobu-bakalarskej-prace

Internet ti v tejto časti krásne pomôže. Môžeš si to pripraviť doma, prípadne sa popýtať niekoho skúsenejšieho . Na rozdiel od prezentácie, ti túto časť odporúčam čítať, aby vyznela čo najlepšie a najodbornejšie.
Čo sa týka tých náhodných otázok…

Pokiaľ sa vyznáš vo svojej práci, nemali by ťa vôbec prekvapiť. Môžu sa týkať priamo témy ale aj nemusia.
Môj príklad z obhajoby diplomovky (keďže bakalárku si už nepamätám) – tému som mal Motivácia zúčastňovať sa na športových podujatiach. Po zodpovedaní posudkovej otázky sa téma presunula na šport všeobecne, neskôr na nové trendy v športe a vyklula sa z toho mimoriadne príjemná konverzácia, pri ktorej sme sa dokonca aj niekoľko krát zasmiali.

Neboj sa tých náhodných otázok, pretože práve tie môžu ukázať, že sa v téme naozaj vyznáš a dokážeš komunikovať aj za hranicami toho čo máš pripravené.

Ak ťa zaujíma, ako konkrétne má vyzerať prezentácia na obhajobu, pozri si nasledujúci článok:
Obhajoba bakalárskej práce – prezentácia vzor

Rada na záver – Ako regulovať stres:

Pokiaľ máš klasické nervózne prejavy ako prešlapovanie, či nejaké divné pózy, vezmi si do ruky pero,ktorým akože budeš ukazovať na plátno no v skutočnosti ti poslúži ako pomôcka na odfiltrovanie stresu. Je to niečo ako antistresová loptička. Vždy keď príde stresová situácia, mačkáš loptičku. V tomto prípade by však nebolo príliš vhodné, aby si mal u seba loptičku a tak ti kludne poslúži napríklad pero.

Taktiež ti odporúčam nebaviť sa so spolužiakmi, ktorí idú pred tebou na obhajobu, pretože netušíš akú majú prácu, netušíš čo tam robia a môžu ťa veľmi zneistiť tým, že budú vyklepaní alebo pokazia svoju prezentáciu a len vidu von so slovami: „Bože môj, ja som to tak pokazil/a“, ja som taký zlý a pod. – Toto sú presne veci, ktoré pred svojim „vystúpením nepotrebuješ.