MENU

Prečo by si sa mal učiť cudzie jazyky?


Keď som bol malý, mamka mi hovorievala: „Maťko, uč sa cudzie jazyky. Keď sa v tej škole nenaučíš nič iné, uč sa aspoň tú angličtinu a nemčinu.”

Na škole mi ani jeden z tých jazykov nešiel. Taliančina na doučovaniach tiež nie. Nevidel som dôvody, pre ktoré by som sa to mal učiť, napriek obrovskej námahe, ktorá bola potrebná. Tak som sa ich neučil.

Áno, hovoríš si, jazyky sa dajú učiť aj rýchlejšie. Ale to som vtedy ako 13 ročný nevedel. Možno by som sa tomu venoval viac, keby niekto vtedy za mnou prišiel a ukázal mi, načo ich budem potrebovať a kde budem môcť takéto znalosti využiť.

Takže, prečo sa učiť cudzie jazyky?

450x280xcudzie-jazyky-1

 

Budeš si lepšie žiť

Stačí sa pozrieť na prieskumy priemerných platov na Slovensku. Koľko zarába tlmočník. Alebo obchodný zástupca zahraničnej firmy. Alebo koľko zarábajú ľudia na tvojej vysnenej pozícii v zahraničí. V Austrálii. V Nórsku. Alebo „len“ v USA.

Vymeniť Fabiu za Superb, alebo Audi? Vymeniť starý byt za bungalov, novostavbu?

Stačí len vedieť to, čo už robíš + cudzí jazyk a môžeš robiť tú istú prácu za 2-5x viac peňazí. Počul si už príbehy o ľuďoch, ktorí sa vrátili takto zo zahraničia a priniesli si na Slovensko kopec peňazí? Drvivá väčšina z nich vedela aspoň 1 cudzí jazyk.

 

 xcudzie-jazyky-2

 

 

Ľudia ťa budú obdivovať

Stačí, ak budeš v skupine ľudí, ktorí nevedia plynule po anglicky a budeš im radiť. Môžeš ich doučovať. Môžeš im prekladať a mať za to výhody. Môžeš sa naučiť druhý cudzí jazyk.

Vtedy začne tá mágia. Začnú za tebou chodiť tvoji známi a budú sa ťa pýtať ako si to dokázal? Ja by som toto nevedel…

 

Prístup k lepším informáciám

V dobe kamennej to boli zdroje, v staroveku a stredoveku pôda, neskôr fabriky a dnes je to ropa a informácie. Ropu už majú Američania a Arabi, takže ak sa chceš mať podstatne lepšie, potrebuješ mať lepšie a kvalitnejšie informácie.

Know-how. Zručnosti. Vedomosti.

Ako ich získaš?

Googli. Aha, je tu háčik… ty nerozumieš po anglicky? Tak to si budeš musieť počkať na preklad, ale dovtedy tie informácie využije niekto iný…

Jazyky internetu sú angličtina a čínština. Choď a nauč sa aspoň po anglicky!

 

 

Budeš nenahraditeľný

Väčšina ľudí je nahraditeľných, pretože je tak málo odborníkov. Vieš si predstaviť, že by si tlmočil Slovenčinu, angličtinu, čínštinu, arabčinu, brazílsku portugalčinu a vietnamčinu. Koľko je takých ľudí na svete?

Andrej Babiš, slovenský miliardár, ktorý zakladal podniky v Číne, tam prestal práve kvôli neznalosti jazyka (a kultúry). Prečo Slováci nerozširujú firmy do zahraničia? Lebo nevedia jazyky.

 

Je to také jednoduché. A je to zábava.

Ak vieš, ako na to. Predstav si, že sa v marci rozhodneš, že v auguste pôjdeš na dovolenku do Portugalska. A medzičasom sa naučíš po portugalsky tak dobre, aby si sa vedel bez problémov dohovoriť a všetko vybaviť.

 

cudzie-jazyky-4

Učenie sa cudzích jazykov je zábava, len sa ich musíš učiť inak. Nie tak, ako v škole. Bezduché memorovanie gramatických poučiek a učenie sa článkov ti síce môže priniesť 2 na maturitách (pozdravujem moju anglinárku, ktorá ich takto rozdávala bifľošom), ale sám cítiš, že to treba robiť inak.

Začni sa učiť frázy miesto slovíčok, vety miesto fráz, začni jazyk viac počúvať a až potom rozprávať. A najprv rozprávať, až potom sa učiť prečo sa tak má rozprávať (gramatika).

Ako deti sme nepotrebovali gramatiku a vedeli sme sa dohovoriť.

Písanie až úplne nakoniec.

Ak ťa zaujíma ako na to, o tom píšem v mojej knihe Stroj na jazyky, ktorú si môžeš kúpiť tu.

Príbuzné články:

Ebooky:



Návrat na homepage Ako sa učiť