MENU

Dva nadčasové poznatky zo včerajšieho dňa (7.10.2011)


1 – myšlienkové mapy sú úplne fantastické

Mali sme nosku (náuka o spoločnosti). Brali sme tam východné filozofie, čo ma celkom zaujíma. Poznámky som si vždy písal v štýle myšlienkových máp. Inak tomu nebolo ani na poslednej hodine, kde som si do myšlienkových máp spravil taoizmus a nechal som to tak.

Keď som sa ráno pred školou zobudil, nemal som vôbec čas si tie moje myšlienkové mapy zopakovať, prišiel som do školy 8:03 a hneď za mnou prišiel profák.

Kým zapisoval chýbajúcich, tak som si stihol prebehnúť myšlienkovú mapu posledného učiva, zhruba som pochytil, že čo sme brali. Trvalo to asi pol minúty – minútu, viac času mi nedal. Oznámil mi, že idem odpovedať. Ešte kým som prišiel k nemu, tak som si dopozeral posledné veci.

Dal som mu poznámky, on zostal trochu zmätený, myšlienkové mapy ešte asi nevidel, ale nechal ma rozprávať.

A ja som bol úplne prekvapený, že som vedel zreprodukovať všetko, čo sme na poslednej hodine preberali. Pritom som to predtým videl len asi 30-60 sekúnd.

Ako je to možné? Môžu za to myšlienkové mapy?

  • Keď som si poznámky zapisoval týždeň predtým, tak som ich písal mojím vlastným štýlom. Tak, aby sa mi z nich dobre učilo.
  • Bol som pri zapisovaní svojich myšlienkových máp koncentrovaný. Na hodine som nespal, na rozdiel od mojich spolužiakov, ktorí si poznámky písali lineárne a tak, ako im to diktoval učiteľ.
  • Keď som si pred hodinou opakoval učivo, tak mi len stačilo prebehnúť si záchytné body mojej myšlienkovej mapy, aby sa mi vybavili ostatné veci a vedel som o tom rozprávať. Moja myšlienková mapa celého učiva bola na ½ A4. Keby som si mal čítať 4 stranové lineárne poznámky, tak by som sa za ten čas nedostal ani do polovice.
  • Na stole som videl moje myšlienkové mapy a vedel som, že čo som povedal a čo som nepovedal. Aj keď som na stole v myšlienkových mapách nevidel všetky veci, tak som videl vetvy mojich myšlienok a vedel som, ktorú som už prešiel a ktorú nie.

Ako urobiť takéto myšlienkové mapy? O tom je kniha Poraz školu!2.0

 

 

2 – drahé učebnice sa neoplatia

Mal som rozhovor s jednou profesorkou angličtiny. Bavili sme sa o našich učebniciach. Dosť na ne nadávala. Aj na celý tento školský systém. Síce sa na učenie jazykov díva inak ako ja, zhodli sme sa v jednom:

Je zbytočné, aby v učebniciach bola nenormálne veľká slovná zásoba, keď ju žiaci nevedia správne použiť. Je zbytočné kupovať drahé učebnice, v ktorých je ťažká gramatika, keď k nim nie je pracovný zošit, v ktorom by sa dala gramatika dobre precvičiť.

Jej názor je taký, že by sme si mali kupovať gramatické cvičebnice a v nich si cvičiť gramatiku (čo sa dnes dá nájsť na internete zadarmo).

V tomto sme sa nezhodli.

Ja som za to, aby sa rozvíjalo rozprávanie. Aby sa veľa času venovalo plynulému rozprávaniu a zlepšovaniu aktívnej slovnej zásoby. Aj keď tá gramatika ešte nie je celkom ideálna. To je omnoho zaujímavejšie. A gramatika potom dáva človeku omnoho väčší zmysel. A ľahšie sa to učí. A človeka to potom viac baví.

Každopádne – nekupovať drahé učebnice, ktorých prínos je sporný. Radšej tie peniaze investovať rozumnejšie. Do zlata napríklad. Alebo do návodu, na ktorý je 100%tná záruka vrátenia peňazí, ak nebude fungovať. Takú záruku by som nikdy nedával, keby som si nebol istý výsledkami.

Stroj na jazyky je kompletný návod na myslenie a plynulé rozprávanie v cudzích jazykoch. A funguje. Klikni na tento odkaz a stiahni si ukážku knihy Stroj na jazyky.


Získaj týchto 11 trikov, ktoré mne pomohli
učiť sa rýchlejšie
sústrediť sa na učenie
a plynulo rozprávať v cudzích jazykoch

Stiahni si e-knihu Poraz školu! a začni zlepšovať svoje učenie ešte dnes!

Hneď ako napravo vložíš tvoje meno
a e-mail, bude e-kniha Poraz školu! zaslaná na tvoju adresu.

Pridaj sa k vyše 5000 luďom, ktorí sa už dnes učia rýchlejšie.

 

sipka

Príbuzné články:

 

Ebooky:



Návrat na homepage Ako sa učiť