MENU

Máme všetci rovnaký potenciál na učenie?


 

Ako to je s ľuďmi, máme všetci rovnaký potenciál na učenie? Či to je len od toho ako máme rozostavané naše myšlienkové siete ale nie

Zaujímavé dve otázky. Začnem tou prvou, teda či máme všetci rovnaký potenciál na učenie. NIE, nemáme. To aký máme potenciál na učenie a to aký máme potenciál na rôzne veci je daný z časti genetikou, z malej časti genetikou, z veľkej časti je dané okolím, v ktorom vyrastáš.

Tvojimi rodičmi, či ťa chvália, keď si malá, či ťa trestajú keď si malá, či ťa podporujú v učení sa. Ja som mal šťastie na účastných rodičov, keď som bol malý tak ma veľmi podporovali a veľa mi vysvetľovali, ja som sa veľa pýtal a dostával som veľa odpovedí.

Malé deti sa všeobecne veľa pýtajú, no rodičom to býva často otravné a vtedy to dieťa nemá využitý ten prirodzený potenciál a ten potenciál mu zakrpatie, čiže to závisí od rodičov, závisí to od do akej školy ideš, aké je tvoje okolie v škole, či je inšpirujúce.

Predstav si študovať v Oxforde, prídeš tam a tá atmosféra je naozaj vzdelávacia, máš tam tie staré budovy, všade máš akademické vzory a máš knihy a obrovské knižnice a všetci ľudia čo tam prišli, sa prišli učiť. Aká je tam tá chuť sa vzdelávať. Naopak si predstav nejakú vysokú školu napríklad tuto v Nitre, kde tristo ľudí spí na prednáškach, aj to má vplyv na ten potenciál na učenie.

Aj presvedčenia, ktoré sa u teba vyvinú počas života majú vplyv na potenciál. Častokrát je to viac o tom presvedčení ako o tom, či máš myšlienkové siete. Budem to rozoberať v vo videu o presvedčeniach a vo webinári, ktorý pripravujem, že ako na vzdelávanie vplývajú tvoje presvedčenia a aké presvedčenia by si mala mať keď sa chceš vzdelávať k úspechu a kde to je skôr o presvedčení a kde to je skôr o tom že či máš tie schopnosti.

Darmo máš totiž rozostavané myšlienkové siete, darmo máš všetky vedomosti odo mňa o tom ako sa učiť, pokiaľ máš presvedčenie že si blbá. Poviem to inak, pokiaľ má človek presvedčenie že je blbý, tak sa ani len neprihlási do môjho kurzu, pretože si myslí, že je blbý a že ten kurz je len pre chytrých.

Pričom ale keby využije tie veci v praxi tak by mu to pomohlo, lenže ten človek má to presvedčenie, má ten predsudok. Konkrétny príklad. Išiel som z Trnavy do Nitry a sedel som vedľa dievčaťa, ktoré mi rozprávalo ako by chcelo rozprávať plynule taliansky, chcelo by rozprávať anglicky, chcela by byť dobrá v škole.

Úplne do hĺbky sme rozoberali, že čo by chcela a že aké sú jej presvedčenia. Vysvitlo z toho, že ona si myslí že ona sa skutočne nevie učiť, že je blbá a že celý život je v tom presvedčení podporujú a tak ďalej a keď som jej povedal na konci, že čo robím, tak ona nato nedala vôbec žiaden komentár.

Každý jeden človek s ktorým som sa v živote stretol doteraz, sa aspoň zamyslel nad tým čo som mu povedal, ona vôbec, ona len že „hmm ok“. Ja osobne si myslím, respektíve to tak z toho rozhovoru vyplynulo, že zato môže to jej presvedčenie. Že ona si myslí, že je príliš hlúpa nato aby mohla rozvíjať svoj potenciál na učenie.Kompletný kurz ako aj záznamy z webinárov nájdeš vo videokurze Hackol som učenie a jazyky:

button


Získaj týchto 11 trikov, ktoré mne pomohli
učiť sa rýchlejšie
sústrediť sa na učenie
a plynulo rozprávať v cudzích jazykochStiahni si e-knihu Poraz školu! a začni zlepšovať svoje učenie ešte dnes!

Hneď ako napravo vložíš tvoje meno
a e-mail, bude e-kniha Poraz školu! zaslaná na tvoju adresu.

Pridaj sa k vyše 20 000 luďom, ktorí sa už dnes učia rýchlejšie.

sipka


Návrat na homepage Ako sa učiť