MENU

Ultimátny návod: Ako napísať knihu a neprerobiť gate


Ako napísať knihu? Otázka za milión

Zabudni na všetko, čo si doteraz čítal a počul o písaní kníh. A nečítaj nič, pokiaľ si neprečítaš celý tento článok. Môže ti úplne zmeniť život.

Trochu iný pohľad na tému Ako napísať knihu. Od človeka, ktorý pár kníh napísal a tie mu (teda mne) zarábajú peniaze.

Baví ťa písať? Chcel by si sa tým živiť? Áno, môžeš si tak solídne privyrobiť. Možno aj živiť sa, čo je momentálne môj prípad. A možno, ak všetko dobre spravíš, tak zarobiť majland. Tam sa chceme všetci dostať.

Zabudni na všetky články o tom, že zarábanie cez knihy nemá potenciál. Má. Ale musíš splniť dve podmienky.

1 – musíš písať o tom, čo ľudia chcú čítať. K tomu odporučím: nepíš beletriu. Píš non-fiction. Návody. Dostaneme sa k tomu neskôr.

2 – musíš mať svoj štýl. Je ľahké napísať knihu. Ale nie je ľahké napísať ju tak, aby to bavilo ľudí čítať. Na to je ale jeden trik.

xako-napisat-knihu

Hlavné dôvody, prečo nepísať beletriu

Ja viem, máš svoje úžasné príbehy, ktoré chceš ľuďom podať. Ale pravdepodobne nemáš na to, aby si ich napísal tak dobre, aby ich ľudia chceli čítať. Inak by si tu teraz nebol…

Povedzme si to otvorene: ak si zatiaľ nič nenapísal, tak sa môžeš ťažko zrovnávať s konkurenciou, so spisovateľmi, ktorí majú na konte niekoľko úspešných kníh. A dokonca aj Jožo Karika vo svojom blogu spomína, že jeho trilógia V tieni mafie ho plne neživí (predalo sa 30 000 kusov za 3 roky) a že marketing si musíš robiť sám.

Na beletriu si musíš zaplatiť tlač. Nikto nebude čítať beletriu, ak to bude len e-book. A ak chceš zarobiť, tak s tým bude veľký problém, lebo budeš najprv musieť vytlačiť stovky kníh. Takže zmluva s vydavateľstvom, alebo na vlastný krk… bez istoty, že to potom predáš.

Ak nemáš meno, bude veľmi ťažké ísť touto cestou. Preto ak chceš vedieť, ako napísať knihu a zarobiť na nej, vydaj sa iným smerom. Vždy sa môžeš v budúcnosti k beletrii vrátiť.

xako-pisat-knihy

Základný problém začiatočníkov, ktorí chcú vedieť, ako napísať knihu:

Začiatočník môže mať síce super nápad, ale pokiaľ ho nemá komu predať, tak na tom nezarobí. Ja som napríklad napísal úplne skvelú knihu (Poraz školu!). Zarobil som na nej neskôr stovky eur a stále mi zarába.

Ale keď som ju dal po napísaní svojim známym, tak sa im veľmi nepáčila. Popravde, väčšina ľudí ma s tým poslala do ryťe.

Kde je problém?

Ja som síce vedel, ako napísať skvelú knihu, v ktorej som riešil konkrétne problémy ľudí, ale nepoznal som dosť ľudí, ktorí by moju knihu potrebovali. A ktorí by boli ochotní za ňu zaplatiť. Mojich známych škola väčšinou netrápila. Mnohí to nechceli čítať ani zadarmo.

Ale boli ľudia, ktorí mi za to zaplatili 16 eur.

A nebolo ich málo.

Toto je hlavný problém začiatočníkov – nemajú pre koho písať. Ver mi, nechceš ísť po tejto ceste. Tá frustrácia za to nestojí. Zažil som si to na vlastnej koži. Najprv som napísal knihu a potom pre ňu hľadal trh. To je blbosť, pravdepodobne vyhoríš. Zažil som to na vlastnej koži.

Ďaleko lepšie je najprv spraviť stránku. Potom nájsť problémy svojich čitateľov. A potom pre nich napísať knihu, ktorá rieši ich problémy. A o ktorej vieš, že si ju potom budú kupovať. A potom nájdeš ďalšie problémy svojich čitateľov. A napíšeš pre nich ďalšiu knihu. A tak ďalej.

xako-napisat-knihy

Ako teda napísať knihu a zarobiť?

Nie je to ani o tej knihe, ako o problémoch, ktoré tvoja kniha bude riešiť. A o ľuďoch, ktorým ju budeš predávať.

Sprav si na začiatok web, alebo blog. O niečom, čo ťa zaujíma. Návody nájdeš na stránke www.rozhladna.sk.

Píš veľa článkov – tak získaš svoj štýl. Zlepšíš si písanie. Vycibríš si svoj štýl. A v komentároch od ľudí zistíš, aké problémy ich trápia.

Vzdeláš sa vo svojej oblasti.

A až potom napíšeš knihu. Vydáš si ju sám. Ako e-book, alebo ako audiobook.

Výhody?

  • Ak riešiš problémy ľudí, ľudia sú to ochotní zaplatiť viac peňazí, ako keby si kupovali príbeh. Môžeš mať vyššiu cenu.
  • Pri e-booku nemáš žiadne náklady na tlač – viac zarobíš.
  • Stačí ti predať len pár kusov, aby si si zarobil na živobytie.

 

Príklad?

Napíšeš knihu o tom, ako napísať knihu, z ktorej sa zaručene predá 10 000 kusov v hocijakej krajine. Aj v takej, ktorá má menej ako 10 000 obyvateľov. Blbosť, ale chápeme sa.

Svoju knihu budeš predávať ako e-book a naceníš to na 25 eur.

V tom prípade ti stačí predať 1 knihu denne, aby si tak mal 750 eur mesačne. Čo je ale veľmi jednoduché, ak už máš predtým svoju stránku a stabilnú základňu čitateľov.

Predáš dve knihy denne a už bude s tvojím príjmom spokojná aj tvoja mamka.

Predáš tri knihy denne a možno bude s tvojím príjmom spokojná aj tvoja žena 😀

Takže, chceš konkrétny návod, ako napísať knihu?

Ako napísať knihu tak, aby si v nej vyriešil problémy ľudí?

A ako si spraviť stránku a marketing tak, aby sa ti kniha predávala?

Návod ako napísať knihu, ktorý skutočne funguje (okrem mňa pomohol v USA desiatkam tisíc ľudí napísať skvelé knihy)?

Nechcem tento návod dávať len tak hocikomu – zasielam ho cez mail iba ľuďom, ktorí oň majú naozaj záujem. Nechcem, aby sa dostal ku kadekomu, kto o to nestojí…

Je po anglicky, ale nie je to ťažká angličtina.

Ak oň máš záujem, tak dole vypíš svoju e-mailovú adresu a meno a ja (môj systém na automatické odpovede) ti ho obratom zašle.

 

 

Príbuzné články:

 

Ebooky:Návrat na homepage Ako sa učiť