MENU

Ako písať desiatimi prstami na klávesnici?


8 dôvodov PREČO písať všetkými desiatimi prstami na klávesnici

 

Pri počítači trávime niektorí aj desiatky hodín času. A niekedy aj hodiny denne písaním. Či už sa jedná o chatovanie, alebo maily, alebo písanie článkov (čo je môj prípad), písanie poznámok v škole…

Vieme si tento čas ušetriť. Tým, že budeme písať rýchlejšie. Tým, že sa naučíme písať všetkými desiatimi prstami (ono v reáli ich budeš používať len 9, ale to je jedno).

xako-pisat-desiatimi-prstami

Hlavné výhody:

 • Rýchlejšie písanie na počítači ti ušetrí čas
 • Budeš vedieť rýchlejšie odpisovať ľuďom, s ktorými komunikuješ
 • Neujdú ti myšlienky kvôli pomalému písaniu a hľadaniu písmeniek
 • Obdiv od ľudí, ktorí to nevedia
 • Budeš rovno vidieť na text, ktorý píšeš
 • Budeš tak robiť menej chýb a keď nejakú chybu spravíš, budeš si ju vedieť skôr opraviť

Zaujímavé je sledovať ľudí, ktorých poznám niekoľko rokov a stále ďatlujú (ťukanie jedným prstom písmenko za písmenkom) a odmietajú investovať niekoľko hodín tréningu, ktorý by im neskôr priniesol 3x rýchlejšie písanie.

Ak si sa dočítal až sem, tak to 3x rýchlejšie písanie chceš, však?

Takže.

 

2 tipy AKO písať všetkými desiatimi prstami

Základom toho, aby si sa naučil písať všetkými desiatimi rýchlo a plynule je to, aby si sa nedíval na klávesnicu. Nevadí, ak spravíš chybu – tú si opravíš. Nevadí, ak je to zo začiatku pomalé. Dôležité je, aby si sa zžil so svojou klávesnicou – prsty sa naučia do nej ťukať aj bez toho, aby si sa na to sústredil.

xako-pisat-na-klavesnici

Takže krok prvý pre písanie všetkými desiatimi prstami je: nedívať sa na klávesnicu pri písaní. Toto môže byť výnimka vtedy, ak potrebuješ naozaj rýchlo niekomu odpísať, ale nie vtedy, ak len trénuješ.

Najprv to bude ťažké, ale postupom času si zvykneš. Vytvoria sa ti automatické reflexy a tvoje prsty už nebudú hľadať písmenko za písmenkom, ale keď si spomenieš na frázu, ktorú budeš chcieť napísať, tak prsty ju automaticky napíšu. A samé opravia chybu.

Druhý môj tip je skúšať trénovať potme a nastaviť si monitor tak, aby ti nesvietil na klávesnicu. Vtedy sa musíš naplno sústrediť, pretože aj keď sa na tú klávesnicu pozrieš, tak nič nevidíš. Môžeš skúšať trénovať so zavretými očami a potom si len skontroluješ svoj výsledok. Ale to by som ja nerobil – nevidíš tak to, čo píšeš… a to je pri písaní tá pointa.

 

Cvičenia na písanie všetkými desiatimi prstami

Existujú špeciálne programy a cvičenia, ktoré ti dopomôžu k rýchlejšiemu písaniu na počítači. Ja som vyskúšal niekoľko programov, aj platených, ale veľmi mi nesadli.

xako-pisat-rychlejsie-na-pocitaci

Prečo?

Pretože veľmi dbali na chybu. Aby som ju nerobil. To je síce pekné, ale nevedel som splniť ich zadania v časovom limite. A keď sa mi to nedarilo, tak ma to prestalo baviť a frustrovaný som sa k tomu odmietol vracať. A dobre som spravil.

Existujú totiž cvičenia na písanie všetkými desiatimi prstami, pri ktorých si všetko reguluješ ty sám, nikto na teba netlačí a sám si zvyšuješ rýchlosť, tempo a sám si opravuješ svoje vlastné chyby. Nikto ťa za ne netrestá. Ak niečo spravíš zle, môžeš sa k tomu kedykoľvek vrátiť a opraviť si to.

Odkaz na tieto cvičenia je v knihe Poraz školu!, kde téme písania všetkými desiatimi prstami venujem podrobnejšie.

 

Čo mne tieto cvičenia priniesli? A čo prinesú tebe?

Predtým som písal piatimi, alebo šiestimi prstami, robil som často chyby a musel som sa pri písaní dívať na klávesnicu – nevidel som, čo píšem. A to bol problém, pretože ja mám písanie veľmi rád a baví ma to.

Po niekoľkých spravených cvičeniach som začal písať všetkými desiatimi (teda deviatimi, využívam len jeden palec), ale

 • Rýchlosť písania sa zvýšila
 • Vidím na to, čo píšem
 • Píšem rýchlejšie, ako mi idú myšlienky – niekedy
 • Robím menej chýb
 • Písanie ma viac baví, pretože mi ide oveľa lepšie

xako-pisat-vsetkymy-desiatimi-prstami-na-pocitaci

Takže, ak sa chceš naučiť písať všetkými desiatimi prstami, skús hodiť očkom na moju knihu Poraz školu! Tiež tam nájdeš množstvo rád, ako sa učiť rýchlejšie, ktoré môžeš využiť aj mimo svojho písania. Zatiaľ trénuj podľa tých dvoch rád hore. Držím ti palce… nedržím, lebo by si inak nemohol písať – veľa šťastia!


Získaj týchto 11 trikov, ktoré mne pomohli
učiť sa rýchlejšie
sústrediť sa na učenie
a plynulo rozprávať v cudzích jazykoch

Stiahni si e-knihu Poraz školu! a začni zlepšovať svoje učenie ešte dnes!

Hneď ako napravo vložíš tvoje meno
a e-mail, bude e-kniha Poraz školu! zaslaná na tvoju adresu.

Pridaj sa k vyše 5000 luďom, ktorí sa už dnes učia rýchlejšie.

 

sipka

Príbuzné články:

 

Ebooky:Návrat na homepage Ako sa učiť