MENU

Ako písať referát?


Referát, projekt, prezentácia, blabla.. profesori to nazývajú rôzne, pre študentov to znamená len jednu vec – robotu navyše a kopu nudy. Rád by som ti ukázal, ako písať referát čo najkratšie, najefektívnejšie a tak, aby si za referát dostal 1 a mal pokoj.

Nie je referát ako referát

Vo všeobecnosti môžem povedať, že poznáme dva typy referátov. Klasický písaný referát a prezentáciu. Sú rozdielne metódy na to, ako písať referát a ako robiť prezentáciu, aj keď majú niektoré body spoločné.

Písaný referát

Jasné ako facka – napíšeš text a hotovo. Podstatné je či máš referát prezentovať pred triedou alebo ho jednoducho dáš profesorovi a ten ti ho opraví a oznámkuje. Ak sa chystáš referát prezentovať, určite si pomôž obrázkami, prípadne rovno k tomu sprav prezentáciu. Teda, ak ti to profesor dovolí.
Podstatou toho, ako písať referát, je kopírovanie. Úprimne, kto by to robil z hlavy, tvoril celý referát? Pri stránkach ako Wikipedia, Referáty.sk a mnoho iných je to blbosť. Aj tak na hodine, keď to prezentuješ, polovica triedy spí. Klasická metóda ctrl+c a ctrl+v je najjednoduchším spôsobom ako písať referát. Pozor na prehnané kopírovanie, aspoň nejako pomeň tie vety z pôvodného referátu.

Časté chyby v tom, ako písať referát

Bacha na to, že niektorí profesori si pozrú na nete nejaké iné referáty, či si nekopíroval. Takže sa pokús využívať referáty až z 3-4 strany pri hľadaní v googli. To isté na stránkach s referátmi. Wikipediu nekopíruj od slova do slova, ale skús to nejako prerobiť.
Pri snahe využiť jednoduchý spôsob ako písať referát mnohí zabudnú na veľmi dôležitú vec. Skontroluj či referát písala žena alebo muž. Keď si chalan a máš v referáte vetu napríklad „ako som zistila…“ tak to je dosť prúser.
V tom, ako písať referát, sa ešte môže stať jedna nepríjemná vec. Prejdi si text, či to je naozaj referát a nie časť nejakej diplomovky, bakalárky, a pod. Stretol som sa s prípadom, kedy mal jeden chalan v referáte vetu „v mojej diplomovej práci by som rada poukázala na…“ Dve chyby hneď v jednej vete, nešťastný spôsob ako písať referát.

Ako písať referát vo forme prezentácie

Myslím, že toto je ten lepší prípad referátu. Postup ako písať referát vo forme prezentácie je veľmi jednoduchý. Otvorím niečo, čo vie vytvárať prezentácie, napr. PowerPoint, a vytvorím tak 10 prázdnych strán. Na prvú stačí dať názov referátu, to je hneď strana navyše. Podstatou takéhoto referátu sú obrázky a nie text, na to pozor.
Toto je najčastejšou chybou v prezentáciách. Keď na jednu stranu (snímku) dáte kopu súvislého textu, nikto to nebude čítať. Radšej do prezentácie dajte obrázok a prípadne nejaké odrážky. Môžete dať stranu len s obrázkami alebo aj nejaké to video, referát bude zaujímavejší. A oveľa ľahšie sa vám bude takýto referát prezentovať. Keď potrebuješ hovoriť viac textu, vytlač si ho na papier, profesorovi to málokedy prekáža. Dokonca ho môžeš v pohode aj celý čítať a nič sa nedeje.

Celkovo vzaté, na tom ako písať referát nie je nič ťažké. Najťažšou časťou je dokopať sa k tomu a ísť napísať referát skôr, ako večer pred odovzdaním. Potom nebudeš v časovom strese a môžeš písať referát v úplnej pohode.

 


Získaj týchto 11 trikov, ktoré mne pomohli
učiť sa rýchlejšie
sústrediť sa na učenie
a plynulo rozprávať v cudzích jazykoch

Stiahni si e-knihu Poraz školu! a začni zlepšovať svoje učenie ešte dnes!

Hneď ako napravo vložíš tvoje meno
a e-mail, bude e-kniha Poraz školu! zaslaná na tvoju adresu.

Pridaj sa k vyše 5000 luďom, ktorí sa už dnes učia rýchlejšie.

 

sipka

Ebooky:Návrat na homepage Ako sa učiť