MENU

Ako sa z teba stane rečník v hocijakom jazyku len za 2 hodiny týždenne


Chceš byť sebavedomý/á v rozprávaní? Vždy vedieť, čo povedať? Rozprávať plynulo a to všetko v cudzích jazykoch? Mám pre teba niekoľko riešení.

V škole nás nikdy neučili ako plynulo rozprávať.

Nekonečné hodiny gramatiky ti nepomôžu, keď si chceš v reštaurácii objednať jedlo. Ani z teba nespravia tlmočníka, potrebuješ cvičiť reč.

A všetci vieme, že rečnícky prejav pre slovenčinárku z teba rečníka neurobí.

 

Ako plynulo rozprávať v hocijakom jazyku?

Potrebuješ trénovať reč.

Ako ju budeš trénovať???

Rozprávaním!

Toto je tak jasné, že na to ľudia zabúdajú. Koľko hodín čistého času si vo svojom živote rozprával po anglicky? Asi to nebolo veľa.

Zmeň to!

Komunikuj aktívne!

Píš si so svojimi kamarátmi po anglicky. Na pive sa zašite do rohu krčmy a rozprávajte sa v cudzom jazyku. Doma si rozprávaj sám pre seba – tiež v cudzom jazyku. Ak máš nejakú modlitbu, mantru, či afirmáciu, opakuj si ju po anglicky!
Na hodinách angličtiny sa hlás odpovedať.

Pri konverzáciách si vyberaj takých partnerov, ktorí ťa rozkecajú. Vykašli sa na tých, ktorí len budú vedľa teba mŕtvo sedieť. S nimi si ani nepokecáš, ani si nezlepšíš svoj jazyk.

 

Rozprávaj nahlas

Nemáš šancu sa naučiť rozprávať, ak budeš rozprávať iba v duchu. Musíš vedieť, ako znie tvoj hlas. Potrebuješ vedieť svoje nedostatky, aby si ich mohol opraviť.

Viac o tomto píšem v knihe Stroj na jazyky.

xako-sa-z-teba-stane-recnik-2

Aktívna vs Pasívna slovná zásoba

Pasívna slovná zásoba sú všetky slová, ktoré poznáš a vieš ich význam. V cudzom jazyku sú to slová, ktoré vieš preložiť. V mozgu ich máš niekoľko desiatok tisíc. Problém je, že trvá až sekundu a viac, kým takéto slovíčko mozog nájde.

Aktívna slovná zásoba je okruh slov a fráz, ktoré stále používaš. Mozog má medzi nimi silnejšie väzby a vie nájsť to správne slovo, či frázu do desatiny sekundy. Aj skôr.

Čo s tým?

Musíš trénovať aktívnu slovnú zásobu. Iba tak sa naučíš plynulo rozprávať.

Rečníkom za 2 hodiny

Existujú cvičenia na rozvoj aktívnej slovnej zásoby, ktoré používajú na zlepšenie svojho prejavu

  • profesionálni rečníci,
  • moderátori,
  • iní speakri
  • politici

Princíp týchto cvičení je veľmi jednoduchý. Precvičuješ okruhy tém a slovíčok, ktoré bežne nevyužívaš a si tak nútený ich nahlas rozprávať a používať.

Tieto cvičenia trvajú 10 minút a stačí ich robiť 2x denne po dobu troch týždňov. Garantujem ti, ten rozdiel bude počuteľný.

 

To je všetko pekné, ale čo cudzie jazyky…

Ty tieto cvičenia môžeš využívať na zlepšenie rozprávania v hocijakom jazyku. Stačí ti vedieť 500 základných slov a fráz a môžeš s nimi plynule rozprávať a dorozumieť sa v 80-90% situáciách.

Stačí ti vedieť 2000 slovíčok a dohovoríš sa skoro všade. Musíš ale svojich 2000 slov vedieť používať.

 

Kde získaš „zázračné“ cvičenia?

50 cvičení na rozvoj rozprávania získaš zdarma, ak si zakúpiš knihu Stroj na jazyky. Tie ti vydržia na dobu 3 týždňov, počas ktorých sa tvoj prejav stihne zmeniť na nepoznanie.
A ak by si chcel svoju reč zlepšovať ďalej, v knihe Stroj na jazyky dostaneš návod, ako tieto cvičenia vytvárať. Budeš si tak môcť robiť svoje vlastné, podľa okruhu slov, v ktorých sa chceš zlepšiť.

Napríklad doktori budú musieť používať pri rozhovore iné slová ako predavači ovocia.

 

 

Príbuzné články:

 

Ebooky:Návrat na homepage Ako sa učiť