Na maturity z cudzieho jazyka potrebuješ vedieť:
Okrem toho potrebuješ mať dobrý vzťah s profesorom, ktorý ťa bude skúšať. V opačnom prípade ťa bude zhadzovať a komplikovať ti skúšku. Môžeš sa snažiť hocijako chceš, aj tak ti dá zlú známku (môj prípad ;-))
Ak si sa celý život učil jazyk len podľa toho, čo ti hovorila učiteľka v škole, nasledujúci postup ti môže robiť problém. Môj postup je totiž efektívny. Niečo, čo v škole budeš hľadať zbytočne.
Niektoré veci ti môžu pripadať nové a neznáme. Môžeš sa dokonca báť ich urobiť. Ak chceš, kúp si knihu Stroj na jazyky, kde všetko dopodrobna vysvetľujem.
Na začiatok, niekoľko mesiacov pred skúškou, začni počúvať rádio, pozerať filmy a počúvať CD pribalené k učebnici. Tým dostaneš jazyk do ucha.
Nestane sa ti, že by si na skúške nerozumel otázke, a lepšie sa ti bude rozprávať, lebo budeš vedieť ako jazyk skutočne znie. Máš to bez námahy a veľa ti to pomôže,
Poznáš tie knihy s názvom Yes? Alebo Oui, Sí, Da, Ja?
Väčšina študentov maturuje práve z týchto knižiek. V mojom návode vychádzam z týchto kníh, postup je však použiteľný aj na iné učebnice.
Z týchto kníh sa naučíš fakty, časť slovnej zásoby a gramatiku.
Ak si trúfaš – máš vysokú všeobecnú inteligenciu – môžeš sa na fakty vykašľať.
Ak nie si spokojný so svojou gramatikou, sprav si gramatické cvičenia z knihy. Pozri si, ako sú písané slohy a vyskúšaj si ich niekoľko napísať, najlepšie tesne pred písomnou skúškou.
Na písomných skúškach budeš mať rôzne tipy cvičení.
Priprav sa na ne.
Sprav si niekoľko minuloročných testov. Ak ti niektoré veci nebudú dávať zmysel, douč sa ich. Pozri si poučky v starších učebniciach, ak si ich nespálil.
Najrýchlejší spôsob, ako sa naučiť komunikovať, je spraviť si cvičenia na zlepšenie aktívnej slovnej zásoby. Tie dostaneš zadarmo ku knihe Stroj na jazyky.
Môžeš tiež začať rozprávať nahlas o obrázkoch v knihe a odpovedať na otázky.
Ideálne je nájsť si nejakého parťáka, alebo parťáčku, s ktorou budeš môcť cvičiť roleplay (dialóg) vo vlastnom tempe, bez toho, aby do vás zasahoval učiteľ.
Dialóg je dobré precvičovať, pretože skúšajúci na teba môže vybehnúť s takými otázkami, že ťa úplne zaskočí a nebudeš vedieť pokračovať. Je lepšie byť pripravený.
Ak si spravíš gramatické cvičenia a pochopíš im, pozrieš si slohy a nepostihne ťa žiadna katastrofa, písomné skúšky musíš zvládnuť. Možno nie na 100%, ale určite sa za seba nebudeš hanbiť.
Na ústnych to závisí aj od učiteľa. Mal som skúšku zo španielčiny, kde sme sa so skúšajúcimi dobre pobavili, zasmiali a pokecali si. Odišiel som s jednotkou.
Mal som skúšku z angličtiny, kde sa skúšajúce bavili medzi sebou, mňa nepustili k slovu, chceli odo mňa veci, ktoré neboli v otázkach a skákali mi do reči. Dostal som 2.
Vyjadrenie mojej 60 ročnej angličtinárky: Odpoveď bola síce lepšia, ale do toho sa zarátavajú aj známky z minulých školských rokov.
Je to, samozrejme, kravina. Ak by to povedala pred komisiou, asi by dostala facku. Ale s tým nič neurobím.
Prečo to píšem?
Pretože toto sa môže stať aj tebe. Buď na to pripravený. Ak ti záleží na známke, na ktorú sa ťa nikto nikde nebude pýtať, udržuj s učiteľom dobrý vzťah. Ak je ti to jedno…