MENU

Ako zmaturovať bez námahy a s TOP výsledkami


Na maturity z cudzieho jazyka potrebuješ vedieť:

  • Fakty  – potrebuješ mať o čom rozprávať
  • Slovnú zásobu
  • Gramatiku
  • Plynulo sa vedieť dorozumieť (rozumieť, čo ti hovoria a rozprávať naspäť)

Okrem toho potrebuješ mať dobrý vzťah s profesorom, ktorý ťa bude skúšať. V opačnom prípade ťa bude zhadzovať a komplikovať ti skúšku. Môžeš sa snažiť hocijako chceš, aj tak ti dá zlú známku (môj prípad ;-))

xako-zmaturovat-bez-namahy-1

Ako na to

Ak si sa celý život učil jazyk len podľa toho, čo ti hovorila učiteľka v škole, nasledujúci postup ti môže robiť problém. Môj postup je totiž efektívny. Niečo, čo v škole budeš hľadať zbytočne.
Niektoré veci ti môžu pripadať nové a neznáme. Môžeš sa dokonca báť ich urobiť. Ak chceš, kúp si knihu Stroj na jazyky, kde všetko dopodrobna vysvetľujem.
Na začiatok, niekoľko mesiacov pred skúškou, začni počúvať rádio, pozerať filmy a počúvať CD pribalené k učebnici. Tým dostaneš jazyk do ucha.

Nestane sa ti, že by si na skúške nerozumel otázke, a lepšie sa ti bude rozprávať, lebo budeš vedieť ako jazyk skutočne znie. Máš to bez námahy a  veľa ti to pomôže,
Poznáš tie knihy s názvom Yes? Alebo Oui, Sí, Da, Ja?

Väčšina študentov maturuje práve z týchto knižiek. V mojom návode vychádzam z týchto kníh, postup je však použiteľný aj na iné učebnice.
Z týchto kníh sa naučíš fakty, časť slovnej zásoby a gramatiku.

xako-zmaturovat-bez-namahy-2

 

Fakty a slovíčka najjednoduchším spôsobom

  • Najprv si prečítaj všetky témy. Vyznač a prelož si slovíčka, ktorým nerozumieš.
  • Nauč sa všetky slovíčka. Buď si sprav asociácie (pamäťové mesto, či iné techniky), alebo si rob doslovné preklady fráz. Všetko o tom, ako sa učiť slovíčka 5-10x rýchlejšie, rozoberám v knihe Stroj na jazyky.
  • Keď budeš vedieť slovíčka, sprav si myšlienkové mapy jednotlivých tém. Tak si zapamätáš fakty. Začni od tých najjednoduchších a prejdi k ťažším.
  • Potom, ako sa naučíš fakty a budeš už mať o čom rozprávať, prečítaj si všetky témy nahlas. Tak dostaneš jazyk do úst, aj keď si ešte nebol zvyknutý v ňom rozprávať. Tým, že si si 3x prešiel materiál, budeš mať desiatky nápadov, o čom môžeš rozprávať.

Ak si trúfaš – máš vysokú všeobecnú inteligenciu – môžeš sa na fakty vykašľať.

 

 

Gramatika

Ak nie si spokojný so svojou gramatikou, sprav si gramatické cvičenia z knihy. Pozri si, ako sú písané slohy a vyskúšaj si ich niekoľko napísať, najlepšie tesne pred písomnou skúškou.
Na písomných skúškach budeš mať rôzne tipy cvičení.
Priprav sa na ne.
Sprav si niekoľko minuloročných testov. Ak ti niektoré veci nebudú dávať zmysel,  douč sa ich. Pozri si poučky v starších učebniciach, ak si ich nespálil.

grammar1

 

Ako plynulo komunikovať

Najrýchlejší spôsob, ako sa naučiť komunikovať, je spraviť si cvičenia na zlepšenie aktívnej slovnej zásoby. Tie dostaneš zadarmo ku knihe Stroj na jazyky.
Môžeš tiež začať rozprávať nahlas o obrázkoch v knihe a odpovedať na otázky.
Ideálne je nájsť si nejakého parťáka, alebo parťáčku, s ktorou budeš môcť cvičiť roleplay (dialóg) vo vlastnom tempe, bez toho, aby do vás zasahoval učiteľ.
Dialóg je dobré precvičovať, pretože skúšajúci na teba môže vybehnúť s takými otázkami, že ťa úplne zaskočí a nebudeš vedieť pokračovať. Je lepšie byť pripravený.

xako-zmaturovat-bez-namahy-4

 

 

Čo môžeš očakávať?

Ak si spravíš gramatické cvičenia a pochopíš im, pozrieš si slohy a nepostihne ťa žiadna katastrofa, písomné skúšky musíš zvládnuť. Možno nie na 100%, ale určite sa za seba nebudeš hanbiť.
Na ústnych to závisí aj od učiteľa. Mal som skúšku zo španielčiny, kde sme sa so skúšajúcimi dobre pobavili, zasmiali a pokecali si. Odišiel som s jednotkou.
Mal som skúšku z angličtiny, kde sa skúšajúce bavili medzi sebou, mňa nepustili k slovu, chceli odo mňa veci, ktoré neboli v otázkach a skákali mi do reči. Dostal som 2.
Vyjadrenie mojej 60 ročnej angličtinárky: Odpoveď bola síce lepšia, ale do toho sa zarátavajú aj známky z minulých školských rokov.
Je to, samozrejme, kravina. Ak by to povedala pred komisiou, asi by dostala facku. Ale s tým nič neurobím.
Prečo to píšem?
Pretože toto sa môže stať aj tebe. Buď na to pripravený. Ak ti záleží na známke, na ktorú sa ťa nikto nikde nebude pýtať, udržuj s učiteľom dobrý vzťah. Ak je ti to jedno…

Príbuzné články:

 

Ebooky:Návrat na homepage Ako sa učiť