Celoživotné vzdelávanie je o tom, učiť sa aj po skončení školy. Učiť sa aj napriek tomu, že to vlastne nepotrebujeme. Učiť sa preto, aby sme sa zlepšovali.
Prečo to spomínam?
Celá história ľudstva je o tom, že víťazil ten, kto mal lepšie informácie. Samozrejme, ak ich použil. Bolo to tak vždy a do veľkej miery to tak bude aj v budúcnosti.
Prečo by sme sa mali učiť celý život?
Učiť sa preto, aby sa z nás stávali väčší ľudia. Nie objemom, ale mysľou. A aby sme tak rýchlejšie a ľahšie vedeli riešiť problémy, ktoré sa v živote vyskytnú.
Doteraz školstvo slúžilo na to, aby z ľudí vychovávalo bezproblémových jedincov, priemernú populáciu, ktorá bude poslúchať autority (učiteľov – tam to začína) a zobralo deckám voľný čas – aby nebrali drogy a podobne. Edukačná hodnota je fakt minimálna.
Prečo teda nestačia vysoké školy a treba celoživotné vzdelávanie?
Budúcnosť celoživotného vzdelávania je internet.
Že pri celoživotnom vzdelávaní nespomínam andragogiku (vedu o vzdelávaní dospelých)?
No, nespomínam. Vysvetlím prečo.
Poznám desiatky dospelých ľudí, ktorí sa celý život vzdelávajú. Sú odborníci vo svojich oblastiach. Úspešní, šikovní ľudia, fakt ich obdivujem. Možno aj ty takých poznáš.
Počul si niekedy niekoho z nich hovoriť o andragogike? Ja nie. Zato mnohí rozprávali o tom, že sa stali odborníkmi práve kvôli tomu, že informácie našli na internete a v e-bookoch a knihách, ktoré si kúpili – vzdelali sa sami.
Kvôli dvom veciam:
Je to celoživotné vzdelávanie? Určite áno.
A prečo online hry?
Spýtaj sa ľudí, čo hrajú World of Warcraft, povedia ti, že všetko, čo je pre život potrebné, sa naučili práve z tejto hry. Rozvíja to spoluprácu, cieľavedomosť, komunikáciu, milión ďalších vlastností, potrebných pre život.
Ja sám za seba môžem povedať, že pri Traviane som sa naučil o vedení ľudí, motivácii, komunikácii, stratégii a celkovo o spoločnosti ďaleko viac, ako z knižiek.
Neviem ti povedať odpoveď, ktorá by platila celý život. Ale dnes sú to určite stránky, ktoré som spomenul vyššie (google, wiki, ted) a stránky z tvojich oblastí (nájdeš cez google a facebook). Ak sa chceš zaoberať celoživotným vzdelávaním, tak sa ti zíde rozvoj osobnosti.
Ak nevieš, kde začať, tak začni tu: celoživotné vzdelávanie.
Ak to myslíš s celoživotným vzdelávaním vážne, tak budeš potrebovať knižnicu. Na poličky nie sú peniaze? A aj knihy sú drahé?
Nevadí.
Aj tak som mal na mysli iný typ knižnice.
Vytvor si priečinok v tvojom počítači s názvom Celoživotné vzdelávanie, alebo Rozvoj osobnosti a v ňom si sprav ďalšie sekcie – tvoje oblasti záujmu.
Behom času na internete nájdeš obrovské množstvo kníh zdarma, obrovské množstvo kníh, ktoré si (asi) nelegálne stiahneš a tiež aj nejaké knihy, ktoré si kúpiš. Nemusí sa jednať len o knihy, ale aj o videá, audioknihy, webináre, prednášky…
A tie si všetky ukladaj do svojich priečinkov.
To isté sprav s článkami. Vytvor si wordový, alebo excelový súbor s názvom Celoživotné vzdelávanie, alebo Rozvoj osobnosti, v ňom sprav sekcie a do nich ukladaj odkazy na články, ktoré ťa pri surfovaní zaujali.
V budúcnosti z týchto knižníc budeš môcť čerpať ty, ale aj iní ľudia.
Ale nesťahuj nelegálne. Lebo vraj bude zle 🙂
Ak máš záujem o ďalšie články (nielen) o celoživotnom vzdelávaní, pridaj sa do facebookovej skupiny (nižšie), alebo si vpravo zdarma stiahni knihu Rýchlokurz kreatívneho učenia.