MENU

Ako sa sústrediť


Koncentrácia a úspech

Informácia o tom, ako sa koncentrovať sa dá uplatniť v práci, v škole, v každodenných činnostiach. Dobrá koncentrácia nie je sama o sebe zárukou úspechu, ale bez sústredenia to ide ťažko.

Dennodenne sme vyrušovaní stovkami reklám, desiatkami ľudí, z ktorých každý kričí: venuj sa mi, sústreď sa na mňa!

Je ťažké tomu odolať.

Samozrejme, vedieť všetky prínosy dobrej koncentrácie je jedna vec. Málokto však vie, ako sa sústrediť v praxi. Ako na to?

 

Čo je to koncentrácia?

Koncentrácia je schopnosť mysle zamerať sa na jednu jedinú vec a tej sa venovať. Usmerniť svoje myšlienky do jedného bodu, v ktorom je potom myseľ ohromne efektívna.

Veľmi dobrý spôsob vysvetlenia koncentrácie je od Davida Grubera. On má na to svoj vzorec, ktorý som si trochu upravil. Vyzerá to asi takto:

 

K = ( |Z+| + |Z-| ) * (N + V) * P
 

Čo sú tie písmenká?

K – koncentrácia
Z – záujem v absolútnej hodnote
N – návyk
V – vôľa
P – podmienky
Poďme si ich rozobrať.

 

Kladný záujem, kladné emócie, v absolútnej hodnote

Čím väčší záujem o nejakú vec máš, tým sa ti lepšie sústredí. Nemáš problém niekomu vyrozprávať aj najmenšie detaily zo seriálu, ktorý si pred chvíľou dopozeral. Ale prerozprávať niekomu význam tej klasicistickej nudnej básničky je už problém.

Musíš cítiť nejaké emócie. Byť nadšený pre svoju vec. To je jedna možnosť, ako sa sústrediť. Pri učení je to vtedy, keď sa ideš učiť niečo, čo ťa baví. Minule som sa učil z jednej knihy, ktorá ma úplne pohltila. Myslel som si, že sa budem vedieť naplno sústrediť tak 15-16 minút. Veľmi som bol prekvapený, keď sa mi po hodine plného sústredenia vôbec nechcelo odísť.

Ak sa učíš zábavnými spôsobmi, si pre učenie nadšený, tak sa na učenie tešíš. Aj keď sa nemusíš priamo tešiť do školy.

 

Záporný záujem, záporné emócie v absolútnej hodnote

Toto je druhá možnosť, ako sa sústrediť. O tomto ľudia väčšinou nevedia. Sem patria emócie, ako je závisť, nenávisť, hnev. Závidíš niečo niekomu? To je predsa motivácia, aby si to aj ty získal.

Chceš, aby TEBE niekto závidel? To je úplne iný level motivácie.
Pri učení sa to môže byť túžba učiteľovi ukázať, že je pako. Že ty to vieš dokonca lepšie, ako on. Túžba ponížiť niekoho, kto to nevie.
Nie, nie je to pozitívne. Ale funguje to.

 

Návyk

Ako sa koncentrovať na písanie? To je smiešna otázka. Robíš to každý deň. Pri písaní ale zapájaš desiatky svalov a robíš veľmi jemné pohyby. To je obrovský problém pre ľudí, ktorí písať nevedia a nikdy to nerobili.

Máš niečo v čom si dobrý? Tam nie je problém sústrediť sa. Tvoj cieľ by mal byť vybudovať si návyk na činnosti, ktorým sa chceš venovať. Predstav si, čo s tebou urobí zvyk učiť sa každý deň aspoň niekoľko minút. Alebo zvyk zarábať peniaze.

Ak si zvyknutý niečo robiť, je pre teba dokonca problém sa toho zbaviť. Vytváraj si správne zvyky. Nie nadarmo sa hovorí, že zvyk je železná košeľa.

 

Vôľa sústrediť sa

Ak nemáš návyk, tak je na sústredenie potrebná vôľa. Trochu sa popohnať k činnosti, ktorú chceš robiť. Hovorí sa, že silná vôľa dokáže všetko. Je to síce mýtus, ale ľudia s pevnou vôľou majú sústredenie jednoduchšie.

Ak nemáš návyk, tak vôľa je to, čo musíš použiť, aby si si ho vybudoval.

Samozrejme, je ťažké len tak sa zobrať a ísť sa učiť. Ak necítiš žiadne emócie. A ak nemáš návyk. Začiatok je vždy najťažší. To je ale dobrá správa. Pretože druhý a tretí krát ti to pôjde jednoduchšie.

A keď sa už začneš na niečo sústrediť, tak pre teba nie je problém v tom pokračovať aspoň niekoľko nasledujúcich minút. Niekedy aj hodín. Samozrejme, musí to byť činnosť, ktorá je aspoň trochu zaujímavá.

 

Priaznivé podmienky

Mať silné emócie, mať návyk a byť naplno rozhodnutý sa ísť na niečo sústrediť ti je úplne na nič, ak vedľa v izbe zúri občianska vojna. Alebo ak ti chýbajú nástroje.

Ak sa chceš sústrediť na učenie, tak potrebuješ pokoj a poznámky. Ak nemáš ani jedny, ani druhé, tak to nepôjde.

 

Ako sa sústrediť, keď už toto všetko viem?

Pravdepodobne nemáš vybudovaný zvyk sa sústrediť na novú činnosť. Preto si tu. Takže, ako to zmeniť? Ako toto všetko uviesť do praxe? Ako sa sústrediť v praxi?

Aké sú tvoje záujmy? Tvoje emócie? Vzbuď ich v sebe. Praktický návod na to, ako sa (krátkodobo, ale dostatočne dlho) namotivovať, bude v knihe Poraz školu!2.

Máš priaznivé podmienky? Zožeň si všetko, čo potrebuješ.

 

Chyby pri sústredení

Naša hlavná chyba pri sústredení je to, že sa koncentrujeme na to, čo nemôžeme ovplyvniť. S ohromnými dávkami emócii sa vieme opakovane sústrediť na to, čo nám vadí. A nadávame na to. Riešime to. Ustavične sa v tom vyžívame. Spravili sme si ten zvyk.

Nadávame na všetky tie učiteľky, aké sú **?!/((§§** a **-??)(!§** a pritom je nám to na nič.

Ako to napraviť?

Zober tie záporné emócie, nenávisť a hnev a bež sa učiť. Povedz si, že ty jej to ukážeš. Svini.

 

Praktický príklad ako sa koncentrovať

Mal by som sa ísť učiť. Nechce sa mi. Ale viem, že pri učení si budem vytvárať asi najskôr nejaké šialené pamäťové spojenia, takže to bude zaujímavé. Keď sa už učím, tak tie emócie priamo cítim. Je to zábavné, je to super, baví ma to. Takže mám chuť to robiť ďalej.

A hlavne chcem, aby ten magor v triede konečne pochopil, že ja som schopný sa to naučiť. Stále ma dopredu poháňa hnev z toho, že ma majú za blbca. Magori. Šak ja im ukážem.

Takže vypínam facebook, beriem knihy a perá do tašky a idem sa učiť do záhrady. Alebo počkám, kým všetci zaspia. A potom to pôjde.

Alebo počkám do zajtra?

Alebo predsa len pôjdem na facebook?

Je ti to známe? Tento problém, odkladanie úloh na neskôr, sa nazýva prokrastinácia. Prečítaj si, ako sa jej zbaviť. A potom sa choď naplno sústrediť.

 

Zhrnutie

Návod na to, ako sa sústrediť:

Vzbuď v sebe silné emócie, vytvor si návyk, zožeň si všetko, čo potrebuješ. A vyber si čas, kedy ťa nikto nebude vyrušovať.

 

Aká je tvoja koncentrácia? Aký je tvoj návod ako sa sústrediť? Pomohli ti rady v článku? Daj vedieť, ako si dopadol.

 


Získaj týchto 11 trikov, ktoré mne pomohli
učiť sa rýchlejšie
sústrediť sa na učenie
a plynulo rozprávať v cudzích jazykoch

Stiahni si e-knihu Poraz školu! a začni zlepšovať svoje učenie ešte dnes!
Hneď ako napravo vložíš tvoje meno
a e-mail, bude e-kniha Poraz školu! zaslaná na tvoju adresu.

Pridaj sa k vyše 20 000 luďom, ktorí sa už dnes učia rýchlejšie.

 

sipka

Príbuzné články:

 

Ebooky:Návrat na homepage Ako sa učiť