MENU

Príbeh o španielčine


 
Chalanisko, nazvime ho Peťo, práve prišiel z mesta z jedného úžasného posedenia so Španielmi.

Bol preňho ohromne dobrý pocit vybehnúť takto do mesta s novými ľuďmi. Hovoriť s nimi v cudzom jazyku. Učiť sa od nich španielčinu a pritom sa zabávať. Bolo to preňho neporovnateľne, omnoho lepšie ako hodiny v škole.

Nie kvôli tomu jazyku. O to nejde. Na to Peťo kašle, jazyk sa vie naučiť aj sám.

Prečo?

??

 

Kvôli tomu, že spoznal nových ľudí. Iných ľudí. Skvelých ľudí!

Spravil si zážitok na celý život, predsa, s cudzincami sa bežne do mesta nechodieva.

Zabavil sa, možno aj viac ako keby šiel von so Slovákmi. Smiali sa celý večer.

 

Ale aj kvôli tej závisti od iných ľudí v podniku. Ktorí sa naňho dívali a nechápali a nerozumeli. A bolo vidieť, že by tam s ním boli radi. Že by aj oni radi vedeli španielčinu. Že by sa aj oni radi chceli smiať, kričať, plakať od smiechu, zabávať sa s cudzincami a byť tak v strede pozornosti.

Kvôli závisti od tých ľudí, ktorí sa museli učiť jazyky desať rokov a nevedia v nich ani ceknúť. Kvôli závisti známych, ktorí ho tam stretli a ktorí nechápali, čo sa deje.

Ako je možné, že on vie po španielsky? Veď pred časom nevedel predsa ani po anglicky, a teraz po španielsky! A plynule! Čo sa stalo?

Chalan im to skúsil vysvetliť. Skúsil ich odkázať na ako-sa-naucit-skor. Nie. Že oni nemajú bunky na jazyky. A vôbec ich nezaujímalo to, že je to blbosť. Bolo mu ľúto svojich známych, lebo videl ich závisť a chcel im úprimne pomôcť.

To sú také, možno, negatívne dôvody.

 

Ale chalan sa nikdy netváril, že neexistujú. A že sa s nimi človek nestretne. Veď nie je skvelý pocit, ak je človek právom „obdivovaný“? Ak má „čo ukázať“? Ak ho iní „uznávajú“?

Ale úprimne.

Vadilo mu to.

Vadilo mu, keď videl svojich kamarádov, ako sa naňho dívali. Že aj oni by radi sedeli s ním. Že aj oni by sa chceli vedieť plynule rozprávať s native speakermi. Nielen v španielčine… Pritom keby vedeli po španielsky, tak by ich určite Peťo rád zavolal, nech si prídu sadnúť.

 

Peťo by strašne chcel, aby si takto mohli znovu vyjsť. Znovu a znovu sa zabávať a znovu sa takto učiť jazyk. Jednak sa takto naučil za tých pár hodín ďaleko viac nových slovíčok, ako by sa naučil na hodine.

Taktiež si ich mohol rovno precvičiť. Dostal spätnú väzbu. Od originál Španielov. Nemusel sa prispôsobovať 15 spolužiakom. A nepotrebuje mať známku.

Jeho výsledkom je to, že rozumie druhým. Známka z písomky ešte neznamená, že sa niečo naučil. A že to vie v praxi používať.

Ak sa to ale naučil naživo, tak to už BUDE vedieť používať.

Písomka na jednotku neznamená, že bude rozumieť native speakerom. Odpoveď na hodine neznamená, že bude mať sebavedomie pri rozprávaní. To sa získava úplne inak…

 

Čo sa najviac Peťovi páčilo na takomto spôsobe učenia sa jazykov?

To neuveriteľne rýchle tempo učenia. Že musel byť nepretržite sústredený, aby rozumel originálnej španielčine. S južanským dialektom. S madridským dialektom.

Nepretržite sústredený, aby všetko povedal správne. Ale to všetko veľmi rýchlo, aby ho niekto nepredbehol. Okamžitá spätná väzba.

Strašne veľké množstvo nových slovíčok. A teraz to použiť vo vete. Spätná väzba, opravil sa, použil to správne. Všetci sú z toho spokojní.

Perfektný pocit zadosťučinenia.

Sebavedomie trošku narastie, dostáva obdiv od svojich slovenských kolegov. Omnoho ľahšie sa vrhá do ďalšej konverzácie. A už si ani neuvedomuje, ako tie slová z neho lezú.

Pritom ešte pred pár mesiacmi by zo seba nevyklopil ani jednu spisovnú vetu. A teraz sa baví na rôzne témy. Občas nerozumie, ale pointu pochopí. A vie odpovedať.

Vie sa dorozumieť s ľuďmi. Jazyková bariéra preňho neexistuje. Fantastický, oslobodzujúci pocit. Ak niečo nevysvetlí po španielsky, v momente sa prepne do angličtiny. A bez problémov to opíše aj viacerými spôsobmi.

Ľudia sú mu bližší. Má ich obdiv. Má niečo skutočné, na čom vie stavať.

Za dva roky sa naučil dva jazyky.

Bez gramatiky.

Bez bifľovania.

Na ďalšie tri roky má naplánované ďalšie tri.

Šikovný.

Všetko, čo využil, je z knihy Stroj na jazyky.

 

Síce bolo meno a miesto zmenené, príbeh sa stal, pointa zostáva rovnaká.

 

PS: Peťo nepotreboval žiadnu učebnicu. Sám si spravil takú, z ktorej sa mu učilo s chuťou. Úplne bez nákladov.


Získaj týchto 11 trikov, ktoré mne pomohli
učiť sa rýchlejšie
sústrediť sa na učenie
a plynulo rozprávať v cudzích jazykoch

Stiahni si e-knihu Poraz školu! a začni zlepšovať svoje učenie ešte dnes!

Hneď ako napravo vložíš tvoje meno
a e-mail, bude e-kniha Poraz školu! zaslaná na tvoju adresu.

Pridaj sa k vyše 5000 luďom, ktorí sa už dnes učia rýchlejšie.

 

sipka

Príbuzné články:

Ebooky:Návrat na homepage Ako sa učiť